24 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie z badaczami Fluxusu pod tytułem: Fluxus w PRL. Z koncertu na kongres.
W najbliższy czwartek pasjonaci i badacze Fluxusu – Katarzyna Kucharska i Antoni Michnik poprowadzą drugie, nietypowe spotkanie. To cykl performatywnych wykładów znoszących podział na słuchających i prelegentów, angażujących publiczność w różnego rodzaju akcje artystyczne. Wszystko po to, aby uczestnicy na własnej skórze mogli poczuć ducha tego niezwykłego nurtu, który w formie działania artystycznego dopuszczał udział widzów.
Fluxus to międzynarodowy ruch artystyczny w sztuce XX wieku (muzyce, sztukach wizualnych, poezji) charakteryzujący się specyficznym humorem i dystansem do sztuki tradycyjnej. Charakteryzował się znoszeniem granic między sztuką a prozą życia.
Jego idea obecna była m.in. w twórczości takich artystów jak Yoko Ono, John Cage, George Brecht, Dick Higgins. Nazwę wymyślił George Maciunas jako tytuł czasopisma, które zamierzał wydać i którego każdy numer miał być inny, stąd nazwa nawiązywała do zmiany, do łacińskiego słowa płynąć.
Podczas spotkania opowiemy o pierwszych w Polsce wizytach artystów związanych z Fluxusem w ramach festiwalu Warszawska Jesień, a także późniejszych działaniach niezależnych klubów oraz galerii.
Będzie to opowieść o sieci artystycznych kontaktów, która wykraczała poza Warszawę. Obejmowała Poznań, Kraków, Łódź, Wrocław oraz inne miasta, przekraczała granice sięgając Berlina i Nowego Yorku. Będziemy mówić o wystawach, koncertach i wykładach; o możliwościach działania, jakie dawały ówczesne organizacje studenckie oraz o tym, jak udawało się organizować wśród szarzyzny PRL-u spotkania artystów z całego świata.
Fluxus w PRL. Z koncertu na kongres
24 listopada 2011 r., godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa