Od 18 listopada do 11 grudnia 2011 r. w Splatterpool Artspace w Nowym Jorku trwa wystawa Karola Radziszewskiego pod tytułem Body of work.
Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artysty w Nowym Jorku, możliwej dzięki programowi współorganizowanemu przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Residency Unlimited/Flux Factory przy współpracy A-I-R Laboratory przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Karol Radziszewski (ur.1980) jest artystą multimedialnym, twórcą instalacji, fotografii, filmów wideo, autorem projektów interdyscyplinarnych i kuratorem. Ukończył Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Jest wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu DIK Fagazine. W 2009 został laureatem Paszportu Polityki.
Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi) i za granicą (m.in. Biennale w Pradze, New York Photo Festival w Nowym Jorku, Biennale of Young Artists w Tallinie, Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Bat-Yam, Izrael, Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku, Museum of Contemporary Art Vojvodina w Nowym Sadzie, Kunsthalle Wien w Wiedniu, Real Art Ways w Hartford, New Museum w Nowym Jorku oraz Cobra Museum of Modern Art w Amsterdamie).
Na wystawę w Splatterpool Artspace składają się dwie prace video: Ready 2 Die (2009) i Backstage (2011) które odnoszą się do pojęcia męskości w kontekście współczesnej kultury.
Ready 2 Die to czarno-biały zapis performance z Muzeum Sztuki w Łodzi. Struktura tej pracy nawiązuje do sztuki konceptualnej, performance oraz body art lat 70. Przez sposób ustawienia kamer i grę z kadrowaniem obrazu Radziszewski wymusza na widzu swój punkt widzenia. Kwestionując konwencje sztuki performance, artysta sprowadza widza do roli świadomego podglądacza.
Nakręcony we wnętrzu krakowskiej galerii Bunkier Sztuki Backstage to rezultat współpracy między Radziszewskim a grupą młodych mężczyzn, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie o castingu. Podczas sesji artysta wypytywał uczestników o ich stosunek do wstydu, ekshibicjonizmu i voyeryzmu. Aby przełamać barierę wstydu u swoich modeli, Radziszewski prosił, by stopniowo rozbierali się przed kamerą; ku jego zdziwieniu, wielu z nich było gotowych poświęcić się dla dobra sztuki. Praca ta stawia m.in. pytanie o różnice między pojęciem aktu a nagości w kontekście historii sztuki.
Karol Radziszewski
Body of work
18 listopada-11 grudnia 2011 r.
Splatterpool Artspace
Nowy Jork
USA