24 listopada 2011 roku o godzinie 10.oo w Warszawie rozpoczną się Targi Książki Historycznej w Arkadach Zamku Królewskiego.
Na targach znajdą się przede wszystkim książki przedstawiające losy, postawy, wątpliwości i wybory Polaków w XX wieku. Kanwą są wydarzenia, ale treścią osobiste wrażenia i refleksje świadków lub uczestników owych wydarzeń. Zawierają one wyłącznie teksty źródłowe, pozwalają zatem przemówić tym, którzy pamiętają i tym, których słowa i myśli przetrwały do dziś tylko na kartach zapisanych przed laty dzienników lub listów.
W ramach poszczególnych serii wydawniczych ukazują się pozycje akcentujące różnorodne aspekty zagadnień związanych z polską historią XX wieku: od serii Świadectwa, gdzie prezentowane są najważniejsze zapisy budujące obraz Polski minionego wieku, przez serię Żydzi polscy, opowiadającą o losach Żydów przebywających na terenie Polski, po albumową serię Historie obrazkowe przedstawiającą życie ludzi kierowanych pasją-członków i sympatyków przedwojennych towarzystw sportowych.
Pojawi się również Reprint Karty nr 1 – od wielu lat niedostępnej w sprzedaży. Numerem tym, datowanym na styczeń 1991, Karta debiutowała na legalnym rynku – po dziewięciu latach funkcjonowania w obiegu podziemnym. Wraz z debiutem dookreślona została jej formuła jako pisma o tożsamości, najpierw krótko miesięcznika, a następnie kwartalnika poświęconego historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.
Propozycje:
Wodniacy. Pasjonaci Wioślarstwa 1878-1939 z serii Historie obrazkowe
Niezwykle barwna i dotąd mało znana panorama życia polskich towarzystw wioślarskich od 2 połowy XIX wieku do 1939 roku. Przedstawia miłośników tego sportu i sferę bujnego życia towarzyskiego. Archiwalne zdjęcia opatrzone m.in. tekstami z epoki, rysunkami z przedwojennych periodyków sportowych i krótką historią polskiego wioślarstwa.
Archiwum Ringelbluma z serii Żydzi polscy
Wybór tekstów z Archiwum zawierającego dokumentację życia i zagłady ludności żydowskiej zebraną w czasie II wojny przez konspiracyjną organizację Oneg Szabat.W książce znalazły się fragmenty dzienników, listów i pism urzędowych, które obrazują dynamikę postępowania zagłady, nagłą dramatyczną zmianą sytuacji tuż po wejściu wojsk niemieckich, przez piekło gett i wywózek, po ciszę w opustoszałych ruinach.
Jacek Kuroń Taki upór z serii Świadectwa
Bogato ilustrowana książka łączy w sposób nowatorski i esencjonalny teksty autobiograficzne oraz społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Stanowi wybór z bogatej spuścizny autora. Wiele niepublikowanych dotąd materiałów pochodzi także z unikatowych zbiorów Ośrodka KARTA. Tekstom i zdjęciom towarzyszy płyta CD z nagraniami rozmów telefonicznych prowadzonych w mieszkaniu Jacka Kuronia.
Arkady Kubickiego
pl. Zamkowy 4
Warszawa