W Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać trzy wystawy towarzyszące tegorocznej 21. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Prace powstały w okresie trwania tzw. II wojny libańskiej, kiedy Hajfa i inne północne tereny Izraela znajdowały się pod ostrzałem rakietowym bojowników Hezbollahu, posiadającego swe bazy w Libanie. Pracownia artysty była położona w szczególnie niebezpiecznym rejonie. Rysunki i zdjęcia nie nawiązują jednak do kwestii politycznych. Są odzwierciedleniem stanu emocjonalnego autora, jego odczuć, poczucia bezsilności i beznadziei, strachu przed śmiercią.
Bezpośrednią inspiracją do ich powstania stały się wiszące na ścianach dwie reprodukcje: obrazu Ilji Riepina Car Iwan Groźny i jego syn Iwan (scena śmierci carewicza zadanej przez ojca) i litografii Honoré Daumiera Ulica Transnonain przedstawiającej zwłoki lyońskiej rodziny robotniczej zamordowanej przez wojsko Ludwika Filipa, a także fotografia prasowa ukazująca scenę egzekucji. Wykonane markerem (na wydruku cyfrowym imitującym drewno) rysunki Chefetza są autorską interpretacją powyższych obrazów, fotografie pokazują poprzewracane w wyniku wstrząsów, znajdujące się w pracowni, przedmioty.
Marek Szyryk w cyklu Łowca cieni przedstawia negatywowe portrety fotograficzne stworzone w technice mokrego kolodionu. To archaiczna metoda z pogranicza alchemii, w dużym stopniu nieprzewidywalna, gdyż nie ma w niej możliwości kontrolowania końcowego efektu. Wykonane na szklanych płytach zdjęcia przywodzą na myśl obrazy powstające w skanerach prześwietlających podróżnych w lotniskowych punktach kontrolnych. Sfotografowane z podniesionymi rękoma postaci poddają się wiwisekcyjnemu spojrzeniu artysty, który zdaje się odkrywać ich słabości, tajemnice. Postaci te inscenizują rozmaite sytuacje zagrożeń współczesnego świata.
Tematem prac Tamary Sass Homo Decor. Okruchy jest refleksja nad dualistyczną naturą ludzką. Człowiek to wybryk w świecie zwierzęcym. Jest częścią przyrody, podlegając jej prawom, jednocześnie wykracza poza nią dzięki rozumowi, samoświadomości, wyobraźni. Posiada i ciało, i umysł. To właśnie wyłonienie się rozumu zrodziło w człowieku rozdarcie egzystencjalne, pozbawiając go harmonii ze światem przyrody. Po utracie zasady instynktu – wciąż poszukuje on nowych rozwiązań w stwarzaniu własnego, w miarę bezpiecznego świata, starając się pokonać opozycję między naturą i kulturą.
Yaacov Chefetz – urodzony w 1946 r. w Izraelu. Mieszka i tworzy w Hajfie. Prowadzi zajęcia w Shenkar College of Engineering and Design w Ramat Gan (dystrykt Tel-Awiwu) oraz w Technion – Israel Institute of Technology. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, wideo-instalacją oraz performance. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: w Tel-Awiwie, Hajfie, Meksyku, Nowym Jorku, Tokio, Berlinie, Düsseldorfie, Saragossie, Lwowie, Łodzi i Bydgoszczy.
Marek Szyryk – urodzony w 1966 r. Mieszka i pracuje w Łodzi. Prowadzi zajęcia z fotografii dokumentalnej, pejzażowej i technik specjalnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jego twórczość fotograficzna nosi cechy starego rzemiosła, za pomocą którego artysta nie tylko tworzył estetyczne obrazy, ale dzięki sztuce doskonalił także swoją osobowość. Ostatnio zajął się mokrą metodą kolodionową. To technika w dużym stopniu nieprzewidywalna. Stanowiące negatywy szklane płyty muszą być poddane indywidualnej obróbce – widać na nich plamy, zacieki, czyli ślady wylewania kolodionu oraz wywoływacza i, co najważniejsze, emocje fotografii.
Tamara Sass – urodzona w 1966 r. Absolwentka ASP w Warszawie. W 2007 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi. Jest kierownikiem Katedry Grafiki w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, metodykiem w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Zajmuje się grafiką, rzeźbą, rysunkiem i obiektem.
Muzeum Kinematografii
ul. Zwycięstwa 1
Łódź