Od 26 listopada 2011 r. do stycznia 2012 r. w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się wystawa prac Bronisława Jamontta. Wernisaż odbędzie się 25 listopada 2011 r. o godz. 17.00.
Wystawa monograficzna pt. Bronisław Jamontt (1886–1957) Malarstwo. Rysunek to kolejna z cyklu prezentacji wybitnych osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.
Bronisław Jamontt zajmował bardzo ważną pozycję w sztuce Wilna 1. połowy XX wieku i w sztuce Torunia 2. połowy XX wieku. Był malarzem, jednym z założycieli Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, wykładowcą na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a po wojnie współzałożycielem i pierwszym dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego Torunia.
W roku 2011 przypada 125. rocznica urodzin Bronisława Jamontta, a niebawem, w 2012 roku, 55. rocznica śmierci. Te dwie daty są doskonałą okazją do przypomnienia twórczości artysty, która, choć ceniona nie tylko w ośrodkach powiązanych z Jamonttem, ale także znacząca w dziejach sztuki polskiej, do tej pory nie doczekała się pełnego naukowego opracowania.
Bronisław Jamontt był znanym i cenionym pejzażystą. Najchętniej posługiwał się techniką tempery. Tworzył obrazy i rysunki, na których często przedstawiał rozłożyste, ekspresyjne w formie drzewa, niebo z dramatycznie skłębionymi chmurami, rozpadające się wiejskie chaty, polne drogi, wiatraki, leśne polany, drzewa nad rzeką czy jeziorem. Oprócz pejzaży, artysta chętnie przedstawiał także malownicze zakątki miast, z którymi był związany – głównie Wilna, a potem także Torunia.
Na wystawie oprócz prac z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu znalazły się dzieła artysty pochodzące z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Muzeum Uniwersyteckiego, z Muzeum w Grudziądzu, a także od osób prywatnych. Można obejrzeć ponad 100 obrazów olejnych i temper oraz duży zbiór rysunków i wszystkie akwaforty, które zaczął tworzyć za namową Jerzego Hoppena, Tymona Niesiołowskiego i Stefana Narębskiego pod koniec życia.
Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog. Jest to pierwsza tak szeroko zakrojona prezentacja twórczości Bronisława Jamontta. Katalog jest jednocześnie istotnym źródłem dotyczącym polskiego malarstwa i grafiki artystycznej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska toruńskiego, a także związków powojennego Torunia z tradycją wileńską. Wydawnictwo to, a także wystawa monograficzna są bardzo istotne dla naszego miasta, dla UMK i środowiska artystycznego w regionie. Cieszymy się, że po wielu latach możemy przypomnieć szerokiej publiczności dorobek artystyczny Bronisława Jamontta. – Agata Rissmann
Bronisław Jamontt (1886–1957) Malarstwo. Rysunek
25 listopada – styczeń 2012 r.
Ratusz Staromiejski
Toruń