Ogłoszono laureatów 2. Se-Ma-For Film Festival, międzynarodowego festiwalu animowanych filmów lalkowych i technik przestrzennych.
Se-Ma-For Film Festival jest drugim na świecie i pierwszym w Europie festiwalem dedykowanym szczególnie animacji stop motion (lalkowej i przestrzennej). Jednym z zasadniczych celów Festiwalu – obok konkursów i projekcji towarzyszących – jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom koprodukcji filmowych oraz systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, jak również międzynarodowego forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion.
111 filmów z 28 krajów świata zostało zgłoszonych do międzynarodowego konkursu na najlepszą animację stop motion. Ostatecznie w konkursie znalazło się 66 produkcji z 25 państw. 24 września 2011, podczas gali zamknięcia 2. Se-Ma-For Film Festival w Łodzi, Bernd Ogrodnik, przewodniczący międzynarodowego Jury (w którego skład weszli ponadto: Ferenc Mikulás, Michele Jannuzzi, Alex Brüel Flagstad i Tomasz Majewski), ogłosił nominacje w trzech kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Animacja. Ten sam skład jurorski wytypował także zwycięzców oraz wyróżnionych.
W dniach 18–20 listopada w szwajcarskim Lugano miało dojść do kontynuacji festiwalu. Niestety, z powodu zalania kina, w którym miał odbyd się festiwal, nasz alpejski partner był zmuszony przesunąć prezentację filmów konkursowy w Szwajcarii i galę wręczenia nagród. Zatem, zgodnie z pierwotnym planem, organizatorzy festiwalu laureatów ogłoszą już teraz.
Grand Prix dla filmu (nagroda dla producenta): Angry Man / Sinna Mann (2009), reż.: Anita Killi , Norwegia, prod.: Anita Killi/Trollfilm as
Mały Piotruś za reżyserię: Anita Killi, Angry Man (2009), Norwegia, prod.: Anita Killi/Trollfilm as Mały Piotruś dla głównego animatora: Märt Kivi, Body Memory (2011) , Estonia, reż.: Ulo Pikkov, prod.: Nukufilm
Specjalne wyróżnienia:
Bottle (2010), USA, reż.: Kirsten Lepore, prod.: Kirsten Lepore, CalArts
The Eagleman Stag (2010), Wielka Brytania, reż.: Mikey Please, prod.: Mikey Please
Royal College Of Art How To Reise The Moon (2011), Niemcy / Dania, reż.: Anja Struck, prod.: Anja Struck, Reflektorium, The Animation Workshop
Red-End And The Seemingly Symbiotic Society (2009), Holandia, reż.: Robin Noorda, Bethany de Forest, prod.: Rocketta Film
Nagroda publiczności:
Danny Boy (2010), Polska / Szwajcaria, reż.: Marek Skrobecki, prod.: Se-ma-for Produkcja Filmowa, Archangel Group
O filmach:
Angry Man (Sinna Mann) (2009)
Norwegia / Norway lalka płaska & wycinanka / puppet, cut-out (20’)
reżyser/ director: Anita Killi
Zły człowiek to film o przemocy w rodzinie i sekretach, które nie powinny być sekretami. Poruszająca opowieść o małym chłopcu, który szuka pomocy dla swojej rodziny u króla Norwegii. Film jest spojrzeniem na przemoc w rodzinie z perspektywy dziecka i może być pokazywany najmłodszym widzom. Jednym z głównych celów filmu jest pokazanie dzieciom i dorosłym żyjącym w rodzinach dotkniętych przemocą, że mogą uzyskać pomoc.
Body Memory (Keha Mälu) (2011)
Estonia, lalka / puppet (9’30”)
reżyser/ director: Ülo Pikkov
Nasze ciało pamięta więcej niż nam się wydaje i niż możemy sobie wyobrazić. Pamięta również smutek i ból naszych przodków, zapamiętuje historie naszych rodziców i dziadków oraz wcześniejszych pokoleń. Jak daleko sięga pamięć ciała?
Bottle (2010)
USA, lalka, przedmiot, piasek i śnieg / puppet, object, sand and snow (5’25”)
POLSKA PREMIERA/ POLISH PREMIERE
reżyser/ director: Kirsten Lepore
Ta poklatkowa krótkometrażówka animowana w terenie – na plaży, w śniegu, pod wodą, pokazuję transoceaniczną rozmowę pomiędzy dwiema postaciami możliwą dzięki przedmiotom w butelce.
The Eagleman Stag (2010)
Wielka Brytania / UK, lalka / puppet (9′)
POLSKA PREMIERA/ POLISH PREMIERE
reżyser/ director: Mikey Please
Życie Petera wypełnione jest w równym stopniu fascynacją jak strachem przed zwiększającą się świadomością upływu czasu wraz z wiekiem. Gdy zbliża się do końca swoich dni, jego zainteresowania stają się obsesją, a on sam ucieka się do drastycznych sposobów kontrolowania i przeciwdziałania upływowi czasu. Peter odkrywa również, że jeżeli wystarczająco długo powtarza się słowo fly (mucha), zaczyna to brzmieć jak life (życie). Ale to nie bardzo mu pomaga. Odpowiedzi, których szuka są w mózgu żuka.
How To Reise The Moon (2011)
Niemcy, Dania / Germany, Denmark, lalka, pikselacja, rysunek / puppet, pixilation, drawn animation (8’48”) >
POLSKA PREMIERA/ POLISH PREMIERE
reżyser/ director: Anja Struck
W miejscu, gdzie zatrzymał się czas ożywają nieruchome przedmioty i Sen (Lis) oraz Śmierć (Zając) walczą o życie śpiącej kobiety. Eksperymentalna krótka animacja o impasie i zawieszeniu w czasie, surrealistyczne kręgi w poetyckim świecie i sekret tego, jak podnieść księżyc.
Red-End And The Seemingly Symbiotic Society (2009)
Holandia/ Netherlands, lalka / puppet (15’)
reżyser/ director: Robin Noorda, Bethany de Forest
W pokrytej lodem jaskini mrówki zbierają kostki cukru, aby zbudować mrowisko. Red-end jest jedną z nich, ale zawsze wlecze się na końcu i jest dość niezdarny. W dodatku jego plecy świecą się na czerwono, kiedy jest podekscytowany lub zdenerwowany. Mrowisko z niebieskich kostek okazuje się być żłobkiem dla larw. Red-end jest inny od pozostałych i próbuje eksperymentować na larwach poprzez wstrzyknięcie im czerwonego barwnika.
Młode mrówki dorastają w jaskini i zmieniają się w dziwaczne żarłoczne stwory. Jeden z nich różni się od pozostałych – jako ostatni opuszcza jaskinię, jest niezdarny i ma czerwone plecy. Grupa żarłoków pochłania wszystkie zielone rośliny na swojej drodze i przelatuje na kolejne pole. Jednak ta inna mrówka skręca w drugą stronę i napotyka ładne pole malin. Spokojnie zabiera się do skubania. Red-end obserwuje swojego wychowanka.
W międzyczasie reszta grupy zamienia zielone obszary z łysą pustynię. Wszystkie giną, a ich ciała stopniowo pokrywa piasek nanoszony przez wiatr. Wtedy zmienia się pora roku i wiosna znowu przynosi kiełki, krzewy i trawę. Red-end i jego protegowany wspólnie wędrują między zielonymi wzgórzami. Są teraz dobrymi przyjaciółmi i razem wkraczają w przyszłość w towarzystwie mrówek ciągnących kostki cukru w inne miejsce.
Danny Boy (2010)
Polska, Szwajcaria/ Poland, Switzerland , lalka / puppet (10’)
reżyser/ director: Marek Skrobecki
Danny Boy jest to film poruszający problem alienacji jednostki, a jednocześnie ironiczna satyra społeczna. Młody człowiek, wyraźnie inny niż pozostali, błąka się po ulicach miasta bez celu. Pewnego dnia spotyka dziewczynę. Czy ta, rozpoznając jego odmienność, odrzuci go?
2. Se-Ma-For Film Festival
Łódź