We wtorek 22 listopada 2011 r. w Sali Kongresowej w Warszawie rozdano Złote Kaczki dla najlepszych twórców filmowych sezonu 2010/2011.
Jan Komasa zdobył Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu 2011 roku za Salę samobójców. Komasa otrzymał Złotą Kaczkę także za scenariusz swojej debiutanckiej fabuły. Nagrodę za najlepszy polski film o miłości czytelnicy magazynu Film przyznali Jackowi Borcuchowi za Wszystko, co kocham. Film ten jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego nieanglojęzycznego filmu.
W tym roku nagrodzono również najlepszy polski film o miłości oraz największych amantów polskiego kina współczesnego. W kategorii najlepszej amantki polskiego ekranu wygrała Grażyna Szapołowska za rolę Mariski w Magnacie. Największym amantem został Marcin Dorociński za kreację gangstera Fabio w Ogrodzie Luizy.
Wśród filmów minionego sezonu bezkonkurencyjna okazała się Sala samobójców. Czytelnicy magazynu Film nie tylko uznali ją za najlepszy film sezonu, a jej scenariusz – za najlepszy scenariusz sezonu. Złote Kaczki 2011 trafiły również do autora zdjęć, Radosława Ładuczuka, oraz do Jakuba Gierszała, który zagrał główną rolę w fabule Jana Komasy. Nagrodę dla najlepszej aktorki sezonu otrzymała Roma Gąsiorowska – zarówno za Salę samobójców, jak i wspaniałą tytułową rolę w Ki.
Tegoroczne Złote Kaczki to nie tylko triumf Sali samobójców. To triumf kina, które potrafi łączyć ambitne tematy z bardzo atrakcyjną formą. To po prostu triumf profesjonalizmu – podsumowuje tegoroczną edycję Złotych Kaczek Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny miesięcznika Film.
Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma Film (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników.
Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców. Film to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r.