Od kilku dni w księgarniach można znaleźć Gorzkie spotkanie – nową książkę Eileen Chang.
Uważa się, że nowoczesna literatura w Chinach rozpoczęła się od Chang. Jej wrażliwość można opisać jako umiejętność przenikliwej obserwacji emocji i zjawisk społecznych przefiltrowaną przez wrażliwość Virginii Woolf.
Asia Times
Eileen Chang (1920–1995) – pisarka chińska, autorka powieści, opowiadań i licznych scenariuszy filmowych. Studiowała literaturę na uniwersytecie w Hongkongu. Już pierwsze książki przyniosły jej olbrzymią popularność. W 1955 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do końca życia.
Nakładem W.A.B. w ostatnich latach ukazały się zbiory Czerwona róża, biała róża i Miłość jak pole bitwy, z drugiego tomu pochodzi wydane osobno Ostrożnie, pożądanie – opowiadanie, które posłużyło za kanwę filmu Anga Lee pod tym samym tytułem.
Eileen Chang to legenda literatury chińskiej. Jej Gorzkie spotkanie, książka w dużej mierze autobiograficzna, wydana przeszło trzydzieści lat po napisaniu, pozwala tej legendzie lepiej się przyjrzeć.
Gorzkie spotkanie (wydanie oryginału: 2009) błyskawicznie stało się bestsellerem: w Chinach pierwsze wydanie rozeszło się w liczbie trzystu tysięcy egzemplarzy, a kolejne dwa dodrukowano w tydzień po ukazaniu się pierwszego.
Sheng Juli, czyli Julia Sheng, studiuje literaturę w Hongkongu. Jej rodzice są rozwiedzeni i nie zaprzątają sobie nią głowy – ojciec mieszka z konkubiną, matka spędza czas na podróżach. Nerwowy poranek przed jednym z trudniejszych egzaminów stanie się momentem przełomowym w życiu dziewczyny.
Japończycy atakują Hongkong. Z chwilą wybuchu wojny wszystko się zmienia. Julia przerywa studia, przenosi się do Szanghaju, nawiązuje ryzykowny romans z człowiekiem uważanym przez Chińczyków za zdrajcę narodu…
Gorzkie spotkanie to książka o miłości, nadziei i zdradzie, namiętnościach jednocześnie niszczących i pobudzających do życia, wplecionych w bieg historii krajów i narodów.
listopad 2011 r.
Gorzkie spotkanie
Wydawnictwo W.A.B