2 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 we wrocławskiej Galerii Entropia odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Rutkiewiczem i Tomaszem Sikorskim – redaktorami publikacji Graffiti w Polsce 1940–2010.
Graffiti w Polsce 1940–2010 to pasjonująca podróż przez 70 lat historii ulicznej twórczości w naszym kraju, od antyhitlerowskich haseł malowanych na murach w czasie II wojny światowej, przez gwałtowny rozwój gatunku, związany z aktywnością artystyczną i polityczną w latach 80., aż po graffiti o korzeniach amerykańskich i twórczość street artową pierwszej dekady XXI w.
Album zawiera unikatowy materiał zdjęciowy, przybliża sylwetki najciekawszych polskich twórców nurtu balansującego między spontaniczną, często nielegalną obecnością w przestrzeni publicznej a działalnością prowadzoną z dużym rozmachem, pod patronatem muzeów i galerii sztuki. Ogromna różnorodność i żywotność zjawiska sprawia, że jest to temat niezwykle emocjonujący, świeży i budzący coraz większe zainteresowanie.
W książce znajduje się obszerna dokumentacja działań artystów wrocławskich.
Zaproszeni na spotkanie artyści: Sławek Czajkowski, Jacek Czapczyński, Waldemar Fydrych, Marcin Harlender, Jacek Jankowski, Bożena i Paweł Jarodzcy, Jacek Alexander Sikora, Krzysztof Skarbek, Tomasz Stępień
Na spotkaniu m.in. zostanie zaprezentowany film z wystawy Sztuka Szablo_nowa, real. Alicja i Mariusz Jodkowie, 16 mm, 1989 r.
artyści m.in.: Marek Czechowski, Jacek Jankowski, Andrzej Jarodzki, Paweł Jarodzki, Janusz Klekot, Robert Krotla, Krzysztof Skarbek, Galeria-nieGaleria /Jacek Czapczyński, Jacek Alexander Sikora, Elżbieta Dyda /
kuratorki: Elżbieta Dyda, Iwona Rosiak
Tomasz Sikorski (ur. w 1953 r. w Warszawie)
Artysta intermedialny, profesor w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadził m.in. Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i AM w Warszawie (1979-87), pracownię Intermediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1992-2003). W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA. Jeden z pionierów polskiego graffiti (1985). Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Wydał książkę Dzieło sztuki jako koan (2009). Mieszka w Warszawie i w Górach Izerskich
Marcin Rutkiewicz (ur. w 1966 r. w Warszawie)
Współautor (wraz z Elżbietą Dymną) albumów zdjęć Polski Outdoor i Polski Street Art, współzałożyciel stowarzyszenia MiastoMojeAwNim.pL, dążącego do rozwiązania problemu inwazji reklam w przestrzeni publicznej, fundator i prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, dokumentującej i promującej obecność sztuki w przestrzeni publicznej. Entuzjasta polskiego street artu, kurator i twórca galerii Projekt 40/40. Uważa się również za zaginionego ojczyma polskiego clubbingu.
Graffiti w Polsce 1940–2010
Tomasza Sikorski i Marcin Rutkiewicz
Wydawnictwo Carta Blanca (Grupa PWN)
Spotkanie autorskie 2 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Galeria Entropia
Wrocław