25 listopada 2011 r. w BWA Wrocław rusza projekt Magdaleny Frankowskiej i Artura Frankowskiego Future Perfect.
Future perfect – angielski czas przyszły dokonany – w idiomatyczny sposób oddaje złożony proces projektowania, uzależniony od aspiracji autora, oczekiwań odbiorcy i całego szeregu okoliczności, w które uwikłana jest realizacja konceptu. Stosowany jest do określenia czynności, która dopiero ma zostać ukończona, jako naturalna konsekwencja działań tu-i-teraz, wynikająca z podjętych działań i decyzji.
Określenia precyzujące warunki brzegowe przyszłego wydarzenia – sugerowany czas zakończenia działania – symbolicznie przybliża nas tylko do kwestii związanych z projektowaniem. Każda realizacja ograniczona jest przesłankami obiektywnymi, pozwalającymi sprawdzić najbardziej szalony eksperyment. Jedną z nich jest czas, pomyślany zarówno jako deadline jak i termin w którym projekt ma szansę rzeczywiście zaistnieć. W tytule wystawy ukryte jest również pewne wyzwanie, którego treść zawiera się w inwersji słów: perfect future.
Projektowanie jest tą dyscypliną, która wiąże teraźniejszość z przyszłością. Każdy projekt jest tym samym wyzwaniem rzuconym zarówno chwili obecnej, jak i naszej przyszłej codzienności. Fantazja idealnego jutra towarzyszy projektantom od początków historii dizajnu. Krytyka modernizmu i etosu idealnego urządzenia rzeczywistości nie osłabiła aspiracji i intencji dizajnerów. Każdy projekt siłą rzeczy odnosi nas do czasu przyszłego, w jego wersji paradoksalnej – dokonanej.
Wystawa Magdaleny Frankowskiej i Artura Frankowskiego – projektantów z duetu Fontarte, prezentuje ich projekty odwołujące się zarowno do futurystycznej przeszłości, jak i będące antycypacją ich własnego projektowania w przyszłości. Dlatego też na ekspozycji znajdą się realizacje Fontarte należące do wciąż otwartej i rozwijanej serii Projektów z przyszłości, a także projekty typograficzne, w tym krojów pism odwołujące się do odważnych i wciąż nowoczesnych w wyrazie pomysłów z czasów awangardy i modernizmu.
Wystawa zorganizowana będzie wokół wybranych zagadnień projektowych, takich jak tworzenie krojów pism, plakatów, działań z zakresu tzw. dizajn-artu. Pokażemy ich twórczość w szerokiej perspektywie artystycznych fascynacji i kolekcjonerskich zainteresowań. Otwarta formuła wystawy – spotkania, działania efemeryczne i konceptualne – jest próbą zmierzenia się z tradycyjnym formatem wystawy graficznej.
Studio FONTARTE, założone w 2004 roku w Warszawie przez Artura i Magdalenę Frankowskich, specjalizuje się w projektach wydawniczych, typografii, projektowaniu systemów identyfikacji wizualnej i oprawie graficznej wystaw. Studio koncentruje się na działalnościach z pogranicza szuki i projektowania.
Fontarte ma na swoim koncie projekty graficzne dla instytucji kulturalnych, muzeów i galerii sztuki takich jak: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Moderna Museet Malmö, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Plakatu w Wilanowie, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Instytut Polski w Brukseli. Magda i Artur są autorami książki Henryk Berlewi o prekursorze współczesnej typografii i grafiki funkcjonalnej (2009). Studio należy do STGU.
BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32