25 listopada 2011 roku o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy Slavs and Tatars Przyjaźń Narodów: Lahestan Nesfeh-Jahan.
Po pokazie na 10-tym Sharjah Biennale, Slavs and Tatars przedstawi projekt Friendship of Nations: Polish Shiíite Showbiz w Gdańsku, mieście powstania Solidarności, prezentując pracę Przyjaźń Narodów: Lahestan Nesfeh-Jahan. Od siedemnastowiecznego sarmatyzmu, naczelnej ideologii polskiej szlachty, przeznierozłączność relacji Wschód–Zachód w Ameryce po Zieloną Rewolucję we współczesnym Iranie, Przyjaźń Narodów to spojrzenie na nieoczekiwanie wspólne dziedzictwo Polski i Iranu w ich poszukiwaniu własnej tożsamości.
Projekt stanowi analizę w szczególności rewolucyjnego potencjału rękodzieła i folkloru kryjących się za ideologicznymi impulsami dwóch kluczowych współczesnych wydarzeń, Irańskiej Rewolucji Islamskiej (1979) i polskiej Solidarności (lata 80. XX w.), komponentów dwóch głównych narracji geopolitycznych – Islamu i komunizmu – kolejno XXI i XX wieku.
Mający źródło w kilkuletnich badaniach, w równej mierze subiektywny co analityczny, projekt Przyjaźń Narodów: Lahestan Nesfeh-Jahan składa się z billbordu w przestrzeni miejskiej – dyptyku przedstawiającego Adama Michnika i Qaderi Derwiszów – funkcjonującego jako próba odkupienia metodycznosci i umiaru w świecie, który coraz bardziej podlega prawom radykalnego pośpiechu.
Wnętrze Gdańskiej Galerii Miejskiej zostanie przekształcone w prowizoryczną przestrzeń husseinieh, która jest tworzona corocznie w celu upamiętnienia moharramu i mistycznej roli szyizmu w ostatniej popularnej rewolucji XX wieku. Czytelnia Drogi 1979, Poznaj 1989 zaprezentuje zbiór książek, dokumentów oraz ulotek na temat rewolucji irańskiej oraz polskiej Solidarności, zawierający również pracę 79.89.09 grupy Slavs and Tatars.
Grupa artystyczna Slavs and Tatars to frakcja polemik i zażyłości poświęcona obszarowi na wschód od byłego Muru Berlińskiego i na zachodód Wielkiego Muru Chińskiego, zwanym Eurazją. Działania grupy skupiają się na dynamice i sferze wpływów pomiędzy Słowianami, ludami Kaukazu i Azji Centralnej. Ich książki i instalacje są wynikiem niezwykle złożonych i rzetelnych badań łączących grafikę, pop kulturę, legendy, studia postkolonialne, sztukę oraz własne doświadczenia.
Grupa opublikowała Kidnapping Mountains (Book Works, 2009), skupiając się na złożoności Kaukazu, Love Me, Love Me Not: Changed Names (onestar press, 2010) oraz Molla Nasreddin: the magazine that would’ve, could’ve, should’ve (JRP-Ringier, 2011). Artyści przygotowują wystawy monograficzne w 2012 w Muzeum Secesji w Wiedniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku jak również Künstlerhaus w Sztudgarcie.
kuratarka: Patrycja Ryłko
26 listopada 2011 r. – 8 stycznia 2012 r.
Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27/29
Gdańsk