30 listopada 2011 r. o godzinie 19.00 spektaklem Kartoteka w reżyserii Michała Zadary zainaugurowany zostanie w Warszawie finał projektu Różewicz Rozrzucony.
W 2011 roku Wrocławski Teatr Współczesny we współpracy z Teatrem Nowym w Krakowie realizuje projekt Różewicz Rozrzucony– główne wydarzenie Roku Różewicza czyli obchodów 90. urodzin Poety.
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie odbiorcom różnych pokoleń możliwości spotkania dziełami Tadeusza Różewicza i wejścia w inspirujący dialog z twórczością przenikliwego, krytycznego, czasem pełnego humoru obserwatora i komentatora rzeczywistości.
Do tej pory wydarzenia projektu odbywały się m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć spektakle, wystawy, projekcje filmowe, uczestniczyć w promocji wydawnictw poświęconych Różewiczowi.
W ramach Miasta Różewicz mogliśmy wysłuchać interpretacji dzieł Poety w wykonaniu Jana Peszka, Stanisława Szelca, Anny Polony, Krystyny Czubówny, Macieja Tomaszewskiego, Edwarda Linde-Lubaszenko i Piotra Siekluckiego.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć realizacje Różewiczowskich dramatów, między innymi Kartotekę w reżyserii Michała Zadary, który z żelazną konsekwencją realizuje wskazówki zapisane przez Tadeusza Różewicza w didaskaliach:
Wiele osób biorących udział w tej historii nie odgrywa tu większej roli; te, które mogą odgrywać główne role, często nie dochodzą do głosu lub mają mało do powiedzenia (…) ludzie występują w swoich codziennych, zwykłych ubraniach (…) oprawa plastyczna jest tu bez znaczenia.
Jak w kalejdoskopie – sytuacje sceniczne składają się w kolorowy obrazek, by przy najmniejszej zmianie perspektywy natychmiast się rozsypać i za chwilę ułożyć w nową całość. I tak bez końca.
Nie ma początku, ani zakończenia, zmieniają się znaczenia, układy i relacje. Nie ma bohatera, albo też wszyscy są bohaterami. Także widzowie, którzy mogą swobodnie poruszać się po całej przestrzeni i decydować, co w danej chwili chcą oglądać. Teatralne jam session.
Ulica, która w prapremierowej wersji dramatu (1960 r.) przechodziła przez pokój i łóżko bohatera, 46 lat później pochłonęła ten świat całkowicie. Nie ma już żadnego miejsca, które wyznaczałoby centrum tej rzeczywistości.
reżyseria i opracowanie tekstu: Michał Zadara
scenografa i organizacja przestrzeni: Robert Rumas
kostiumy: Julia Kornacka
dźwięk: Barbara Wysocka
choreografa: Tomasz Wygoda
światło: Ewa Garniec
asystent reżysera: Elżbieta Golińska
inspicjent: Katarzyna Krajewit
Wystepują: Katarzyna Bednarz, Lena Frankiewicz (gościnnie) / Marta Malikowska, Elżbieta Golińska, Irena Rybicka, Krzysztof Boczkowski, Tomasz Cymerman, Szymon Czacki(gościnnie), Marek Kocot (gościnnie), Jan Peszek (gościnnie), Jerzy Senator.
Finał projektu potrwa do 3 grudnia, będzie można zobaczyć również:
projekcję filmu Andrzeja Sapiji – Poeta Emeritus
spektakl Białe małżeństwo w reżyserii Krystyny Meissner
prezentację wystawy fotografii Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja. Adam Hawałej fotografuje Tadeusza Różewicza od 25 lat – poczynając od 1986 roku.
1-3 grudnia 2011 r.
Teatr Narodowy
Warszawa