Znamy tegorocznych zwycięzców Konkursu Głównego 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską.
W konkursie o główną nagrodę rywalizowało 14 filmów. Jury w składzie: Krzysztof Zanussi, Barbara Hollender oraz Marcin Wrona zdecydowało o przyznaniu I nagrody filmowi Faust w reż. Aleksandra Sokurowa.
Nagrodę odebrał Michał Myśliński przedstawiciel firmy dystrybucyjnej Aurora Films, który zapowiedział wejście filmu na ekrany w lutym. Krzysztof Zanussi – przewodniczący jury uzasadnił werdykt słowami:
Przyznaliśmy I miejsce filmowi poza jakąkolwiek dyskusją. Jest to film z najwyższej półki. Nie mogliśmy go nie nagrodzić.
Opis filmu:
Faust Sokurowa jest adaptacją dzieła Johana Wolfganga Goethego i ostatnią częścią tetralogii poświęconej wielkim postaciom. Historyczne realia filmu Faust podkreślają autentyczne stroje z epoki i dekoracje, a także gra aktorska w języku niemieckim. Według twórcy filmu dzięki temu udało się przekazać ukryty zamysł autora. Główna ideą filmu jest powiązanie sztuki europejskiej z rosyjską. Film Sokurowa to tegoroczny zwycięzca 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Są filmy, które sprawiają, że płaczesz, są filmy, które cię rozśmieszają. Ale są i takie, które zmieniają twoje życie. Faust jest jednym z nich – powiedział przewodniczący weneckiego jury, uzasadniając werdykt.
II nagrodę zdobył film Aleksieja Bałabanowa Palacz, o którym Krzysztof Zanussi powiedział:
Jest to film szlachetny. Czysty w robocie. Dzieło mistrza.
Opis filmu:
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku. Petersburg, połowa lat 90. XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku.
Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.
III nagrodę zdobył Portret o zmierzchu debiut fabularny Angeliny Nikonowej, ze szczególnym uwzględnieniem przekonującej roli Olgi Dychowicznej.
Opis filmu:
Marina znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Pewnego dnia zostaje napadnięta na ulicy i zgwałcona. Przeżyte upokorzenia i ból zmieniają bieg jej stabilnego i szczęśliwego życia.
Główna bohaterka szuka możliwości zemsty. Życie okazuje się jednak bardziej skomplikowane… Marina wpada w poważne problemy i nie potrafi odnaleźć właściwej drogi. Los Mariny i jej decyzje będą wielkim zaskoczeniem dla widza…
Nagrody ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz firma dystrybucyjna 35 mm Małgorzaty Szlagowskiej.
Filmem zamykającym festiwal był Generation P Wiktora Ginzburga, który zdobył Nagrodę Publiczności. Wiktor Ginzburg był gościem gali zamknięcia i przy odbiorze nagrody powiedział, że szczególnie cieszy się, że takiego wyboru dokonali polscy widzowie.
To przekonuje go, że film ma szanse zaistnieć na naszym rynku dla szerokiej publiczności. W tym też ma pomóc Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, która gwarantuje wsparcie SKSiL dla dystrybucji tego filmu w Polsce.
Drugim filmem wyróżnionym przez publiczność został film All Inclusive w reż. Eduarda Radziukiewicza. Obraz wyświetlany był w sekcji Kalejdoskop Nowego Kina.
5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską zakończył się już w Warszawie. Jednak to jeszcze nie koniec przygody z rosyjskim kinem. Festiwal ma swoje repliki w 40 miastach Polski.