W poniedziałek 28 listopada 2011 r. w Poznaniu zaczęła się Inwazja Barbarzyńców – Inny Festiwal.
Inwazja Barbarzyńców to festiwal poświęcony problemowi spotkania i poznania Innego, którego odmienność może przybierać różne formy. Nie tylko kolor skóry, język, ale także wiek i pochodzenie są często powodem dyskryminacji i wykluczenia. Dlatego festiwal poprzez obnażanie stereotypów i polemikę z mitami podejmuje próbę nowego spojrzenia na relacje z Innym. Bohater festiwalu zostanie przedstawiony na wiele sposobów, a opowieści o nim ujęte w różne formy. Będą mówić o nim Inni lub przedstawi się sam.
Szczegółowy program:
Poniedziałek 28 listopada
godz. 19.00 Kino Muza, ul. Św. Marcina 30
Droga na drugą stronę reż. Anca Damian. Animowany film rumuńsko-polskiej koprodukcji w reżyserii Anci Damian, którego fabuła opiera się na autentycznych wydarzeniach. Opowiada historię 33 – letniego Rumuna Claudiu Crulica oskarżonego o kradzież, który na znak protestu rozpoczął strajk głodowy w krakowskim areszcie i po czterech miesiącach głodówki zmarł. Film poprzez jednostkową historię porusza uniwersalny problem sytuacji narodowych i kulturowych mniejszości w dominującym systemie.
godz. 20.30 Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcina 30/8-9 (obok kina Muza)
Inny wieczór cz. I – spotkanie, które wypełnią recital romskiego wirtuoza skrzypiec Miklosza Deki Czurei, jednej z ofiar dyskryminacyjnych praktyk stosowanych w poznańskich lokalach i dyskusja, w której wezmą udział: Arkadiusz Wojnarowski, producent filmu „Droga na drugą stronę”, Eva Zamojska, socjolożka, zajmująca się edukacją równościową, Miklosz Deki Czureja oraz Anna Markowska. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Bartosz Żurawiecki.
Wtorek 29 listopada
godz. 18.00 Mały Dom Kultury – Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
Hacen Sahraoui : Nasreddin i ja – monodram. Hacen Sahraoui urodził się we Francji w rodzinie algierskich emigrantów. Wychował się w dwóch kulturach, posługując się dwoma językami: francuskim i arabskim.
Jego rodzice są niepiśmienni, rodzimej kultury i zasad postępowania w życiu uczyli go opowiadając zabawne i pouczające przygody Nassredina Hodji, mitycznego mędrca muzułmańskiego. Hacen uczynił sztukę opowiadania swoim zawodem, został aktorem, od kilku lat mieszka w Polsce. W monodramie Hacen opowiada o swojej rodzinie, korzeniach, tradycji.
godz. 19.00 Kino Muza, ul. Św. Marcin 30
Po-lin. Okruchy pamięci reż. Jolanta Dylewska. Słowo Po-lin w języku hebrajskim to nazwa Polski i oznacza tu zamieszkamy. Dokument filmowy wykorzystuje archiwalne materiały, które są efektem wieloletnich poszukiwań na całym świecie.
Autorami unikalnych nagrań i zdjęć są najczęściej Żydzi, którzy wyemigrowali, a w okresie międzywojennym przyjeżdżali do Polski odwiedzać krewnych. Ocalałe materiały pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, odsłaniają przed widzami fragment świata, w którym współistniały ze sobą dwie kultury.
godz. 20.00 Mały Dom Kultury – Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
Margarete – performance filmowy, Janusz Turkowski:
W czerwcu 2008 roku dość przypadkowo wszedłem w posiadanie amatorskich filmów na taśmach 8mm, na których utrwalono sceny z życia Niemki, mieszkającej w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. W maju 2010 r. rozpocząłem pokazy tych filmów. Prezentacja składa się z projekcji filmów z rzutnika multimedialnego i projektora 8mm. Opowiem też historię związaną z ich znalezieniem.
godz. 20.30 Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30/8-9 (obok kina Muza)
Inny wieczór cz. II – na wieczór złożą się : koncert duetu Ruach wykonującego muzykę klezmerską oraz dyskusja z udziałem reżyserki filmu Po-lin. Okruchy pamięci Jolanty Dylewskiej, Zbigniewa Pakuły ze Stowarzyszenia Miasteczko Poznań, Rafała Witkowskiego z Wydziału Historii UAM. Całość poprowadzi Izabela Skórzyńska.
Środa 30 listopada
godz. 18.00 Mały Dom Kultury – Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
Janusz Turkowski Margarete (opis powyżej)
godz. 19.00 Kluboksięgarnia Głośna ul. Św. Marcin 30/8-9 (obok kina Muza)
Barbarzyńcy u bram. Wykład polifoniczny – spotkanie w autorskiej formule Baraku Kultury z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, praktyka idei, pisarza, szefa Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach, Krzysztofa Moraczewskiego kulturoznawcy z Wydziału Nauk Społecznych UAM oraz Macieja Rychłego.
godz. 20.00 Mały Dom Kultury – Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
Hacen Sahraoui Nasreddin i ja (opis powyżej)
Czwartek 1 grudnia
godz. 18.00 Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, ul. Św. Wincentego 6/9
Weronika Fibich, Krzysztof Sanecki : Zamknięta 5 – film jest podsumowaniem projektu 10 ważnych opowieści, który był cyklem spotkań z podopiecznymi schroniska Feniks w Szczecinie, podczas których poddano refleksji wyobrażenia i stereotypy o bezdomności.
Mieszkańcy schroniska odpowiadali na pytania stawiane przez ludzi z zewnątrz, ludzi z własnym M3, ubezpieczeniem zdrowotnym i miesięczną wypłatą. Film, jako tworzywo, pozwolił na zapis zdarzeń zachodzących w grupie ekipy filmowej, którą współtworzyli ludzie bezdomni. Zamknięta 5 to również kilka odważnie pozostawionych pytań.
godz. 19.00 Mały Dom Kultury – Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
Ludomir Franczak : Erft – video performance. Projekt dotyczy wojennych losów babci artysty – Józefy Wandy Kraus. Całość opiera się na tajemnicy rodzinnej, którą babcia powierzyła ojcu artysty. Według niej biologicznym dziadkiem jest węgierski lekarz o nazwisku Erft. Artysta poszukiwania rozpoczął w Polsce, a następnym etapem były Węgry i próba dotarcia do rodziny, bądź samego dziadka.
Efektem projektu jest spektakl, w którym pomieszane zostały media dźwiękowe, teatralne, wizualne i historyczne. Opowiada o wojnie i jej wpływie na nasze losy, nie z perspektywy wojsk przesuwających się po mapie Europy, ale poprzez osobistą historię babci artysty i jej córki.
godz. 20.00 Kluboksięgarnia Głośna ul. Św. Marcin 30/8-9 (obok kina Muza)
Swietłana Aleksijewicz – białoruska reporterka, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, autorka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, za którą została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2010 oraz nominowana w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej – ANGELUS.
Zebrane przez Aleksijewicz wstrząsające opowieści sowieckich kobiet przełamują dominującą wersję historii, jaką znamy z podręczników. Opowiada o II wojnie światowej z perspektywy kobiet – białoruskich, rosyjskich, ukraińskich, które walczyły z hitlerowskimi wojskami jako żołnierze pierwszej linii, zwiad, dywersantki. Spotkanie poprowadzi Filip Karpow.
Piątek 2 grudnia
godz. 12.00 Park Adama Mickiewicza
W samo południe – akcja uliczna z udziałem osób 50+
Zaproszone są wszystkie osoby po 50-tym roku życia do nietypowego działania artystycznego, które odbędzie się 2 grudnia o godz. 12.00 przy ul. Aleksandra Fredry w Poznaniu (trawnik wokół fontanny, naprzeciwko Teatru Wielkiego).
Zgromadzone wokół fontanny osoby zaznaczą swoją obecność przez wykonanie gestu, który jest symbolem witalności i energii. Dodatkowym znakiem rozpoznawczym, rozjaśniającym grudniowy dzień będzie kolor żółty – uczestnicy proszeni są o dodanie tego dnia do swojej garderoby, jakiegoś żółtego elementu (np. parasol, rękawiczki albo szalik).
godz. 19.00 Kluboksięgarnia Głośna ul. Św. Marcin 30/8-9 (obok kina Muza)
Jacek Kulesza trio – to jeden z najbardziej docenionych w Polsce przedstawicieli nurtu songwriters. Z tego nurtu wywodzą się wykonawcy: Nick Drake, Beck, Ben Harper…W latach 1996-2004 gitarzysta nieistniejącego już zespołu Homosapiens.
Podczas ośmioletniej współpracy zespół nagrał dwa albumy okrzyknięte mianem kultowych. Debiutował utworem S.U. zamieszczonym na składance minimax pl wydanej przez Piotra Kaczkowskiego, dziejowego dziennikarza polskiego radia, ojca kultury muzycznej w Polsce.
Wydarzenia towarzyszące:
Warsztaty
Poniedziałek 28 listopada – środa 30 listopada
Godz. 15.00 – 18.00 Warsztaty muzyczne Języki miasta, prowadzenie: Justyna Maculewicz
CK Zamek
Justyna Maculewicz – absolwentka kognitywistyki, prawie akustyk. Zafascynowana wszelkiego rodzaju dźwiękami i sposobami ich odbierania. Naukowo zainteresowana kognitywistyczną teorią słyszenia.
Prowadząca o warsztatach:
Języki miasta będą pretekstem do trzydniowej podróży po świecie, poszukiwania porozumień, dociekań na temat obcości, docierań inności. To słuchowa podróż, w której podążać będziemy za naszym systemem słuchowym wspomaganym wyobraźnią. Idąc za ich wskazówkami będziemy poszukiwać barbarzyństwa w mieście.
Języki miasta to po prostu spotkanie, wyjście do miasta, naprzeciw sobie, wejście wgłąb tego, co sami na co dzień bezwiednie stwarzamy istniejąc w danej przestrzeni. Przez trzy dni będziemy słuchać i rejestrować to, co ma nam do powiedzenia miasto, co ludzie mają sobie do powiedzenia w mieście, a także to, co my chcemy miastu powiedzieć.
Efektem warsztatów będzie stworzona wraz z uczestnikami warsztatów auralna gra/wycieczka angażująca przestrzenie Poznania, w której będzie można wziąć udział z każdego miejsca na ziemi. Dodatkowo zostanie stworzona baza dźwięków miasta dostępna poprzez stronę internetową.
Warsztaty rozpoczną się od projekcji filmu Touch the Sound w reż. Thomasa Riedelsheimera.
Godz. 15.00 – 18.00 Warsztaty z pamięci: prowadzenie: Ludomir Franczak
Magiel Kultury, ul. Tylne Chwaliszewo 23/1
Ludomir Franczak – stypendysta Bornholms Hojskole w Danii. Działa na wielu polach: tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia. Współtworzy szereg projektów interdyscyplinarnych. Twórca scenografii i kostiumów do ponad 12-tu spektakli teatralnych, projektant mody, performer. Swoje projekty wystawia w Polsce w galeriach, przestrzeni teatralnej i publicznej oraz za granicą (Dania, Szwecja, Anglia, Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Węgry, Rosja).
Prowadzący o warsztatach:
Chciałbym skupić się na samym procesie pamięciowym i jego istocie. Pokazać, że zawodność ludzkiej pamięci może być lepszym bodźcem do działania, niż historia potwierdzona dokumentem. Ujawniać szereg możliwości, tworząc w ostateczności legendę, bajkę.
Uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie stworzenie fikcyjnej historii na podstawie rzeczywistego zdarzenia związanego z postacią Innego. Historii, która byłaby permutacją rzeczywistości, nieznacznie ją wykrzywiała, manipulowała. Zadanie to ma pokazać możliwości, jakie niesie ze sobą ludzka zdolność wybiórczego pamiętania, ale jednocześnie uczulić na niebezpieczeństwa manipulacji informacją i historią. Ukazać, jak powstaje legenda.
Inwazja Barbarzyńców – Inny Festiwal
28 listopada – 2 grudnia 2011 r.
Poznań