9 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Pronaszkowie. Przestrzenie teatru.
Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, reprezentantów awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku, wybitnych scenografów i malarzy, twórców nowoczesnych rozwiązań w architekturze teatralnej.
Upływająca w styczniu 2011 roku pięćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Pronaszki – najwybitniejszego scenografa Dwudziestolecia międzywojennego, współtwórcy słynnych spektakli z nurtu polskiego teatru monumentalnego oraz awangardowych rozwiązań w architekturze teatralnej – skłania do podjęcia prac mających na celu prezentację dorobku obu artystów w dziedzinie malarstwa i scenografii.
Na wystawie będzie prezentowana duża grupa obrazów obu artystów z różnych okresów twórczości (np. z formistycznego m.in. Ucieczka do Egiptu Andrzeja Pronaszki, Portret żony Andrzeja Pronaszki, Portret architekta Zbigniewa Pronaszki).
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz zbiorów prywatnych. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W części poświęconej dorobkowi scenograficznemu Pronaszków pokazane są projekty Andrzeja i Zbigniewa m.in. z czasu działalności w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie (Pancernik Potiomkina Tadeusza Micińskiego, Achilleis Stanisława Wyspiańskiego), w Teatrze Wielkim we Lwowie (Dziady Adama Mickiewicza) – spektakli, które rozpoczęły historię nowoczesnej scenografii w Polsce.
Zaprezentowane są także makiety dekoracji i rekonstrukcja modelu Teatru Symultanicznego Andrzeja Pronaszki i Szymona Syrkusa.
Wystawa czynna będzie od 9 grudnia 2011 do końca stycznia 2012 roku .
9 grudnia 2011 r., godz. 17.00
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Warszawa