Od 1 grudnia 2011 do 30 stycznia 2012 r. w Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Plewińskiego z planu filmu Wojciecha Hasa.
Sanatorium Pod Klepsydrą to dzieło zapisane w polskiej twórczości zarówno słowem jak i obrazem. Niezwykła poetycka proza Brunona Schulza, w 1972 roku została podjęta przez Wojciecha Hasa w jego filmowej interpretacji. To wtedy w starym krakowskim kamieniołomie na Krzemionkach wzniesiono schulzowskie miasto, nad którym górowało tytułowe Sanatorium Pod Klepsydrą.
Na planie zdjęciowym filmu, obok wielkich znakomitości polskiego kina, pojawił się ze swym Pentaconem Wojciech Plewiński. Przez pryzmat swojego spojrzenia uwiecznił na fotografiach klimat miasta zawieszonego w czasoprzestrzeni, splótł wizje artystów, tworząc niepowtarzalne obrazy z pogranicza światów.
Autor od wielu lat zajmuje się fotografowaniem. W 1957 roku rozpoczął współpracę z Przekrojem. Jego fotografie znalazły się na ponad 500 okładkach Przekroju. Pismo jako pierwsze w Polsce umieszczało zdjęcia młodych kobiet, nazywanych w redakcyjnej nomenklaturze kociakami. Autor zasłynął także jako fotograf scen teatralnych Krakowa. Jest autorem zdjęć do ponad 700 spektakli.
Wojciech Plewiński w swej fotografii sięga po reportaż i dokument, tworzy akty, portretuje. Bogate spektrum możliwości ujmuje w doskonale wyważone, subtelne formy. Za swoja twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród w kraju i zagranicą.
Wystawa Sanatorium pod Klepsydrą 72 Wojciecha Plewińskiego udostępniona przez Podgórski Dom Fotografii w Krakowie.