Od 3 grudnia 2011 r. od godziny 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można podziwiać wystawę Poema 21 – Świat poezji Miłosza oczami japońskiego artysty.
Wystawa Poema 21. – Świat Miłosza według Rui Ishihara jest finałem interdyscyplinarnego projektu artystycznego łączącego sztuki plastyczne, muzykę i poezję, zainspirowanego cyklem wierszy Czesława Miłosza.
Pomysłodawcą projektu jest Rui Ishihara, japoński artysta mieszkający i tworzący w Polsce. Wielkim atutem ekspozycji jest niecodzienna instalacja, zaprojektowana przez Chie Piskorską. Dzięki oddziaływaniu na wszystkie zmysły wprowadza odbiorcę w świat, opisywany w wierszach z cyklu Świat. Poema naiwne.
Wystawie towarzyszyć będzie swoisty komentarz muzyczny – Mieczysław Litwiński, polski muzyk i kompozytor, wraz z wybranymi przez siebie artystami, w cyklu wspólnych prób stworzy muzykę miodu – oryginalne utwory inspirowane wybraną poezją Czesława Miłosza.
Rui Ishihara pozwala się zwieść naiwnie dziecięcemu idiomowi wierszy Świata i podąża za własną intuicją. Czytany przez niego poemat jest opowieścią sensualną, która stanowi swego rodzaju medytację poświęconą rzeczywistości.
Artysta komunikuje się z tekstem i z nami na uniwersalnej płaszczyźnie zmysłów, nie abstrakcyjnej sferze języka, który w przestrzeni międzykulturowej nie jest najoczywistszym środkiem porozumienia. Czyni z poematu tekst bardziej metapoetycki, to znaczy taki, który opowiada sobą o sobie, reinterpretowane motywy prowadzą w głąb własnej przestrzeni, nie jakiegoś idealnego ‘poza’, ale właśnie intrygującego i równie nieskończonego wewnątrz.
(…) Jednak wbrew pozorom nie chodzi tylko o to, żeby teraz przeczytać Miłosza „po japońsku”. Raczej o to, żeby stworzyć inną niż jesteśmy przyzwyczajeni przestrzeń spotkania z dziełem i dać okazję do innego sposobu uczestniczenia w tekście.
(…) Przeniesienie czytelniczych wrażeń w fizyczną przestrzeń odczuwania jest interpretacją o jakiej marzyłby niejeden poeta, o której marzyłby na pewno Miłosz, wielki poszukiwacz sensualnej strony świata, balansujący między nielicznymi momentami iluminacji a chwilami rozpaczy, kiedy świat ukazywał się jako odległy i nie do zdobycia bronią tak ubogą jak ograniczające nas zmysły.
Anna Pytlewska
3 i 10 grudnia o godz. 19.00 odbędą się koncerty, podczas których wystąpi m.in. Glass Duo, grający na niezwykłym instrumencie – szklanej harfie.
W ramach projektu zostanie wydane tłumaczenie zbioru poezji Czesława Miłosza Świat. Poema naiwne wykonane przez japońską poetkę i tłumaczkę Michiko Tsukadę przy współpracy z Rui Ishiharą.
Wystawę można oglądać do 18 grudnia.
3 grudnia 2011 r. godz 18.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Warszawa