30 listopada 2011 r. miała miejsce premiera książki-komiksu o Bertrandzie Russellu zatytułowanego Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy.
Logokomiks jest wspólną pracą Apostolosa Doxiadisa, Christosa H.Papadimitrioua, Alecosa Papadatosa i Annie Di Donny.
Czwartego września 1939 roku, tuż po ataku nazistowskich Niemiec na Polskę, Bertrand Russell – genialny matematyk i filozof – ma gościnnie wystąpić na jednym z uniwersytetów. Trwają dyskusje o przystąpieniu kolejnych państw do wojny. Russell:
Zostałem poproszony o wygłoszenie wykładu poświęconego znaczeniu logiki w życiu człowieka. Gdybym dosłownie potraktował ten temat, byłby to najkrótszy wykład w historii. Więc opowiem wam o moim życiu.
Russell był wybitnym naukowcem. Już pierwsze spotkanie z królową nauk całkowicie odmieniło jego życie. Wtedy odnalazł swoje powołanie, ale nie zapomniał on o miłości i innych nielogicznych uczuciach…
Wielcy uczeni w poszukiwaniu prawdy absolutnej. Najważniejsze dyskusje matematyczne epoki – pytania o same podstawy królowej nauk, o jej niewzruszone fundamenty, o naturę matematycznej prawdy. Russell:
By uzyskać jakąkolwiek pewność, musimy zrewidować podstawowe założenia, musimy zacząć jeszcze raz od początku.
Ścieżka Russella przecięła się z drogami najwybitniejszych uczonych tamtych czasów. Gottlob Frege, Georg Cantor, Kurt Gödel – łączyła ich pasja, zamieniająca się w obsesję i prowadząca na skraj szaleństwa. Uczniem Russella był młody Ludwig Wittgenstein, który nauce poświęcił wszystko. Bo gdy rozum pracuje na najwyższych obrotach, budzą się demony… Russell:
Logika jest jak nóż: można nim kroić chleb, można nim zabijać.
Logikomiks to opowieść o niezwykłym człowieku, wytrwałej pracy, epokowych odkryciach i dramatycznych porażkach, tocząca się w cieniu wielkiej historii. Logikomiks to rzetelna wiedza matematyczna i filozoficzna podana w oryginalnej, przystępnej formie.
Prawa do publikacji kupiły wydawnictwa z ponad dwudziestu krajów, m.in. z Holandii, Włoch, Francji, Brazylii, Chin, Danii, Finlandii, Niemiec, Izraela, Rosji, Hiszpanii i Portugalii.
Lektura Logikomiksu jest jak najlepszy wykład uniwersytecki, na który trafia się przypadkiem, ale z zainteresowaniem słucha się go do samego końca.
The Boston Globe
Apostolos Doxiadis (ur. 1953) – studiował matematykę na Columbia University w Nowym Jorku i w École Pratique des Hautes Études w Paryżu. Po studiach wrócił do Grecji, gdzie zajął się reżyserią teatralną i filmową. Jest autorem czterech powieści, z których O theios Petros kai e eikasia tou Goldbach (1992) została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Fascynują go związki między literaturą a matematyką.
Christos Papadimitriou – informatyk, studiował na politechnice w Atenach, a następnie na uniwersytecie Princeton. Wykładał na Harvardzie, w Massachusetts Institute of Technology i na Uniwersytecie Stanforda. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Za odkrycia informatyczne został uhonorowany Nagrodą Knutha. Oprócz prac naukowych, z których Złożoność obliczeniowa została przetłumaczona na polski, opublikował również powieść o życiu wielkiego matematyka Alana Turinga.
Alecos Papadatos (ur. 1959) studiował ekonomię, ale porzucił finanse na rzecz pracy w dziedzinie animacji filmowej. W latach 1984–1990 pracował w Paryżu dla Les Cartooneurs Associés i Le Studio Ellipse. Gdy powrócił do Grecji, razem z żoną, Annie Di Donną, założył własne studio zajmujące się produkcją filmów, seriali animowanych, reklam oraz komiksów.
Annie Di Donna – studiowała grafikę i malarstwo we Francji. Współpracowała z France Animation i Canal Plus.
Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy
Wydawnictwo W.A.B