15 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w krakowskiej Łaźni Nowej będzie można podziwiać spektakl Weroniki Szczawińskiej Białe małżeństwo.
Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Spektakl przedstawi nie tylko historię polskiej kultury wraz z jej mitami, ukrytymi w tekście tropami, aluzjami i cytatami z literackiego kanonu, ale również poruszy problematykę gender.
Białe małżeństwo jest pastiszem na salonowe komedie końca XIX wieku oraz całą mentalność mieszczańskiego życia, salonikowej dulszczyzny. Kluczową rolę w sztuce odgrywa właśnie niemalże freudowski konflikt ciała i słowa. I właśnie to staje się punktem wyjścia dla twórców spektaklu.
Szczawińska w duecie ze swoją scenografką Izabelą Wądołowską budują na scenie gigantyczny katalog, ścianę wypełnioną szufladami, z których, niczym kliniczne przypadki zaburzeń psychologicznych, wychodzą kolejni bohaterowie dramatu.
W dodatku całkowicie bezwolni i groteskowi, jak chociażby młoda para – Bianka i Beniamin, którzy niczym marionetki są wprawiani w ruch przez starsze pokolenie: wyemancypowanej Ciotki, rozerotyzowanych Dziadka i Ojca, potulnej Matki.
Właśnie owa podwójność: tematyka gender wraz poszukiwaniem odmiennego, kobiecego języka, który pozbawiony byłby biologicznych, wulgarnych odniesień oraz historia polskiej kultury, jej mity, ukryte w tekście tropy, aluzje i cytaty z literackiego kanonu, są tym, co najbardziej interesuje reżyserkę spektaklu.
Zdecydowała się jednak ona odrzucić dziewiętnastowieczny kostium ciasnego salonu i rozpisała biologiczno-cielesne problemy na głosy postaci, każdej przydając charakterystyczny ruch, określoną choreografię gestów, które uzewnętrzniają popędy.
Popędy, które nimi kierują, od których nie potrafią się uwolnić, które coraz ciaśniej zamykają ich w pułapce obyczajności ciała.
Reżyseria – Weronika Szczawińska
Scenografia – Izabela Wądołowska
Współpraca scenograficzna – Adriana Makarska
Reżyseria światła – Marek Kutnik
Asystent reżysera – Dagna Dywicka
Obsada: Dagna Dywicka, Aneta Wirzinkiewicz, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Wojciech Niemczyk, Tomasz Nosiński, Dawid Żłobiński
15 grudnia 2011 r. godz. 17.00
Łaźnia Nowa
Kraków