11 grudnia 2011 roku o godzinie 18.00 w warszawskim V9 odbędzie się wykład Piotra Rypsona Jak się wyrobić między młotem i kowadłem? W tyglu polskiego projektowania graficznego.
Punktem wyjścia dla wykładu będzie najnowsza pozycja do domowej biblioteki, czyli Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949. Książka, która jest niczym przejrzysty przewodnik po głównych nurtach sztuki projektowej i dokument tworzącej się nowoczesności: eksperymentów futurystów, osiągnięć funkcjonalizmu i konstruktywizmu.
Piotr Rypson odpowie na pytania: jak się kształtowała specyfika polskiego projektowania graficznego po odzyskaniu niepodległości? Co z tego zostało? Do dyskusji: czy i jak z tego dorobku można skorzystać?
Piotr Rypson – ur. 1956 w Warszawie, krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta. Redaktor naczelny pisma artystycznego Obieg w latach 1990-94. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (1993–1996).
Autor sześciu książek, w tym Piramida, słońce, labirynty (2002), Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000), Krzysztof Wodiczko. Sztuka publiczna (1995) i Obraz słowa. Historia poezji wizualnej (1989), a także oraz ponad 150 artykułów, esejów, tekstów w katalogach i recenzji drukowanych w Polsce i zagranicą.
Kurator wielu wystaw, m.in. Zbigniewa Libery, Magdaleny Abakanowicz, Jarosława Modzelewskiego, Dicka Higginsa, Andrzeja Dłużniewskiego, Marii Jaremy, Stefana i Franciszki Themersonów. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, które w ramach Polskiej Prezydencji 2011 przygotowuje wystawę Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011 w Tokio i Berlinie.
V9 to autorski dom kultury tworzony przez vlepvnet, miejsce sprofilowane na sztukę uliczną, miejską i pozamiejską w jej najodważniejszych przejawach. Organizujemy wystawy artystów z okolic ulicznego postvandalizmu, ale zapraszamy również do naszej czytelni, warsztatowi i kina. Odbywają się u nas warsztaty z technik i strategii sztuki ulicy, gdzie na własnej skórze możesz się przekonać, czym pachnie street art.
Przestrzeń naszego domu kultury V9 jest oparta na idei miasta 2.0, czyli miejsca otwartego na współpracę, którego kontent jest wynikiem nie tylko autorskiej wizji, ale jest również poszerzany o wasze pomysły. Jeżeli szukasz przestrzeni do swoich działań, przyjdź, opowiedz, może uda się nam to zrobić.
V9
ul. Hoża 9
00-528 Warszawa