8 grudnia 2011 r. w Warszawie rozpoczął się 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal potrwa do 18 grudnia 2011 r.
11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. W ciągu 10 dni festiwalowa publiczność obejrzy blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
Projekcje festiwalowe odbywać się będą w CSW Zamek Ujazdowski, kinie Muranów, kinie Kultura oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureatem tegorocznej nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej dokumentalistom za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, jest chiński reżyser Zhao Liang – twórca takich dokumentów jak Zbrodnia i kara (Crimeand Punishment) czy Petenci (Petition) – film dziesięciolecia festiwalu Watch Docs. Obecności Zhao Lianga w Polsce będzie towarzyszyła retrospektywa reżysera.
W konkursie o nagrodę Watch Docs widzowie będą mogli zobaczyć najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2010 – 2011. O zwycięstwo walczyć będzie 19 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata.
Wśród nich: nagrodzony na festiwalu Sundance amerykański obraz Pokuta Generała Golasa (Redemption Of General Butt Naked) ukazujący drogę do nawrócenia przywódcy liberyjskich rebeliantów, znakomity Pałac pod orłami (Palazzo delle Aquile) – Grand Prix tegorocznego festiwalu Cinéma du Réel oraz Spójrzcie nam w oczy (Women are heros), będący zapisem działań jednego z najsłynniejszych twórców street-artu.
W skład jury oceniającego konkursowe filmy wchodzą: Hana Kulhankova – dyrektorka praskiego festiwalu One World, Klara Grunning-Harris z Duńskiego Instytutu Filmowego, polski filmowiec – Paweł Łoziński oraz brytyjski dokumentalista – Marc Isaacs, który podczas tegorocznej edycji festiwalu poprowadzi również master class.
Organizatorzy do jury zaprosili również laureata Pokojowej Nagrody Nobala – Liu Xiaobo, dołączając się tym samy do międzynarodowej kampanii Empty Chair.
Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w spotkaniach z twórcami prezentowanych na Watch Docs filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka. Dla osób słabo widzących i niewidomych zorganizowane zostaną pokazy z audiodeskrypcją, a dla osób niedosłyszących przygotowane zostaną specjalne napisy.
W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się także trzydniowa międzynarodowa konferencja Prawa człowieka: współczesny stan dyskusji, w której udział wezmą m.in. prof. Wiktor Osiatyński i były francuski minister sprawiedliwości w rządzie Mitteranda – Robert Badinter.
Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie, Watch Docs rusza w Polsce – w 2012 jego objazdowa odsłona zawita do 40 polskich miast.
8 – 18 grudnia 2011 r.
Warszawa