18 grudnia 2011 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Pomorze w grafice…grafika na Pomorzu.
Pomorze w grafice… grafika na Pomorzu… to wystawa, która powstała w oparciu o kolekcję współczesnej grafiki gdańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego Gdańsku. To pierwsza tak duża prezentacja współczesnej grafiki gdańskiej ze zbiorów muzeum. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace pochodzące z najwcześniejszego okresu powojennego, ale także i lat późniejszych, aż do osiemdziesiątych XX wieku.
Są to grafiki przedstawiające, tematyczne, współczesną historię Trójmiasta i Pomorza. To zapis miejsc, ludzi, zjawisk, zapis historii i kultury miasta i całego regionu. To artystyczny materiał, który pozwolił na wykreowanie plastycznej, obrazowej i bardzo różnorodnej wizji Trójmiasta i Pomorza.
To opowieść artystów o ruinach powojennego Gdańska i o jego odbudowie, pejzaż zabytkowego miasta nad kanałem odbijającego się w wodzie, to obraz letniego kurortu w Sopocie, jego urokliwej architektury, sezonu na plaży, festiwalu piosenki, to także wizerunek Gdyni, portowego miasta otwartego na morze. To również obraz morza i ziemi pomorskiej, stoczni i maszyn, wizerunki ludzi morza i opowieść o ich codziennej pracy, to także zapis Solidarności – czasu i zjawisk istotnych dla całej Polski, jednak nierozerwalnie związanych z Wybrzeżem.
To obraz, który artyści-graficy potrafili uchwycić i wyrazić, dzięki umiejętności doboru właściwych środków artystycznego wyrazu oraz dzięki samej grafice – dyscyplinie znajdującej się niegdyś, zanim narodziła się fotografia, zawsze blisko życia codziennego.
Kolekcja współczesnej grafiki pomorskiej jest więc niewątpliwie reporterskim, lirycznym, choć czasem i symbolicznym uchwyceniem i zapisem życia, tętniącego tu od lat pięćdziesiątych, aż do wczesnych lat osiemdziesiątych.
Druga część ekspozycji prezentuje nowe dokonania grafiki warsztatowej. Od dekady lat siedemdziesiątych grafika gdańska zaczęła się nieco emancypować jako dyscyplina artystyczna i uwalniać – nie tylko z nurtu tematycznie zawiązanego z Pomorzem, ale także spod wpływu konwencji realistycznej i opisowej.
Włączyła się w ogólny nurt artystyczny, najpierw postawami bliskimi kontestującej Nowej Fali, potem zgodnymi z poszukiwaniami awangardy lat osiemdziesiątych, później zaś, dzieląc się na różnorodne poszukiwania artystyczne. Obie części ekspozycji Pomorze w grafice… i grafika na Pomorzu… dopełniają się wzajemnie, tworząc dzisiejszy obraz Pomorza – opisowy i niezależnie artystyczny. I obie – opowiadają jego współczesną historię.
Muzeum Narodowe
ul. Cystersów 18
Gdańsk