13 grudnia 2011 r. w Muzeum Wojska w Białymstoku odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej, będącej elementem projektu Stan wojenny. 30 lat po… Jest ona artystyczną wizją tego co działo się w polskich domach i na ulicach w pamiętny grudniowy dzień. To komentarz do wydarzeń z lat 80.
Pierwsza plansza… mała ruda dziewczynka z wielkimi oczami, trzyma za uszy i tylną łapę żółtego królika. Pozostałe kończyny pluszowego zwierzątka zwisają swobodnie ku dołowi. W tle widoczne są masywne buty funkcjonariuszy milicji. W dolnym prawym rogu czerwonymi literami wypisana jest piosenka Lech Janerki
Ta zabawa nie jest dla dziewczynek, (…) bo tu mogą bić, (…) bo tu mogą strzelać.
Tym mocnym akcentem autor wystawy – Marcin Koziński – wprowadza widza w świat komiksów, których osnową stał się stan wojenny. Na wystawie przeplatają się różne wątki – od poważnych po humorystyczne. Wystrój wzbogacony też został o graffiti wykonane z oryginalnych szablonów powstałych w stanie wojennym.
Pokazywane komiksy stanowią efekt konkursu ogłoszonego przez Muzeum Wojska we wrześniu bieżącego roku. Autorzy prac pochodzą z całej Polski – Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Katowic.
Do pracy w jury konkursu udało się zaprosić Witolda Tkaczyka, znanego wydawcę (Zin-Zin Press z Poznania) i twórcę legendarnego magazynu komiksów AQQ.
Dodatkowo zaprezentowane zostaną wybrane kadry z wydawnictw komiksowych, opisujących tę epokę, a opublikowanych przez wydawnictwa Zin-Zin Press oraz Egmont Polska.
Stan wojenny. 30 lat po….
13 grudnia 2011 r. o godz. 18.00
Muzeum Wojska
ul. J. Kilińskiego 7
Białystok