W grudniu 2011 r. Centrum Kultury Katowice w ramach cyklu W Starym Kinie przygotowało dwa spotkania filmowe.
Przegląd W Starym Kinie to pokazy prezentujące najlepsze filmy z początku XX wieku. Organizatorzy zapraszają na spotkania, które będą się odbywały dwa razy w miesiącu w sali Teatru Korez w Centrum Kultury Katowice.
Spotkaniom będzie towarzyszyła prelekcja na temat filmu, po projekcji zainteresowanych zapraszamy na dyskusję przy filiżance herbaty. Prowadzenie: Andrzej Gwóźdź – filmoznawca, profesor, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego
W programie:
Czwartek 8 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Ada, to nie wypada, 1936, reż. Konrad Tom
Ada, to nie wypada! – woła wciąż papa, cierpiąc wybryki niesfornej Ady. W końcu oddaje ją do internatu, gdzie dziewczyna ma nabrać ogłady i dorosłych manier, ale Ada i tu nie przestaje być enfant terrible. Zdradza jednak wybitne zdolności wokalne i staje się ulubienicą nauczyciela muzyki i śpiewu, kompozytora operetkowego Bemola… Papa chce wydać Adę za mąż za młodego hrabiego Freda Orzelskiego, który nie zna swej narzeczonej i wysyła ojca na rekonesans do pensjonatu.
Ada, widząc starszego pana i biorąc go za konkurenta, prezentuje mu się z jak najgorszej strony. Tymczasem ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Sala wypełniona po brzegi, ale za kulisami panuje czarna rozpacz – primadonna nagle zaniemogła.
Zastępuje ją Ada, która zna wszystkie partie śpiewane operetki. Ojciec, widząc swą córkę na scenie, jest przerażony, a Fred – zdumiony i oczarowany. Okazuje się, że Ada nie jest głupawym, nieznośnym, umorusanym smarkaczem, ale piękną i powabną dziewczyną… i serce młodego hrabicza zaczyna bić żywiej na jej widok…. (Źródło: Film Polski)
Gość specjalny: Adam Sikora – operator filmowy, fotograf i reżyser
Czwarek 15 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Zapomniana melodia, 1938, reż. Konrad Tom i Jan Fethke
Helenka jest pensjonarką w podwarszawskim Instytucie Dokształcającym dla Dziewcząt, córką bogatego przemysłowca, właściciela fabryki kosmetyków. Stefan jest bratankiem profesora muzyki w tymże instytucie. Stefan wpadł do wody na przystani, suszy się w mieszkaniu stryja. Nie chcąc go kompromitować, twierdzi, że nazywa się Roxy.
Pech chce, że tak nazywa się woda kolońska konkurencyjnej firmy ojca Helenki. Bierze on więc Stefana za nasłanego agenta konkurencji. O Stefana upomina się jego dawna przyjaciółka Lili. W to wszystko wplątany zostaje profesor Frankiewicz, co niekorzystnie wpływa na jego pozycję jako pedagoga.
A ojciec Helenki w żaden sposób nie może zapamiętać recepty nowego mydła; umożliwia mu to dopiero melodia skomponowana przez Stefana dla ukochanej Helenki. (Źródło: Film Polski)
Gość specjalny: Kazimierz Kutz – reżyser
8 i 15 grudnia 2011 r.
Teatru Korez w Centrum Kultury Katowice
Pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice