15 grudnia 2011 r. o godz. 20.00 w klubie Powiększenie w Warszawie odbędzie się slam poetycki zamykający akcję Wiersze w metrze 2011.

To już ostatnia stacja w ramach akcji Wiersze w Metrze w 2011. W tym roku kampania promująca współczesną poezję odbyła się w siedmiu krajach na dwóch kontynentach. Wiersze były prezentowane na nośnikach reklamowych w metrze w Warszawie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Kijowie, Pekinie i Tokio. Osobna wystawa została przygotowana w siedzibie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego w Brukseli.
W odróżnieniu od wcześniejszych polskich kampanii, w tym roku pasażerowie podziemnych kolejek mieli okazję przeczytać wybór wyłącznie polskich wierszy. Pośród nich znalazły się utwory 30 poetów:
Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Krystyny Miłobędzkiej, Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego, Piotra Sommera, Ernesta Brylla, Edwarda Pasewicza, Zenona Jaskuły, Bohdana Zadury, Leszka Engelkinga, Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego, Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Gutorowa, Grzegorza Wróblewskiego, Julii Fiedorczuk, Marcina Barana, Marzanny Kielar, Tomasza Różyckiego, Jacka Dehnela, Adama Zdrodowskiego, Krzysztofa Siwczyka, Julii Szychowiak.
Każdej kampanii towarzyszyło spotkanie autorskie z polskimi poetami, m. in. z Julią Hartwig, Ryszardem Krynickim, Wojciechem Bonowiczem, Piotrem Sommerem, Jerzym Jarniewiczem, Agnieszką Wolny-Hamkało, Jackiem Dehnelem czy Adamem Zdrodowskim.
W każdym kraju odbył się również festiwal slamowy przygotowany przez wiodących polskich slamerów: Wojtka Cichonia, pomysłodawcę i organizatora Spoke’N’Word Festival, Bogdana Piaseckiego, pionier polskiej sceny slamowej, Grzegorza Bruszewskiego i Weronikę Lewandowską. Festiwalom towarzyszyły warsztaty z performing poetry oraz konkurs haiku.
O Wierszach w metrze tak powiedziała poetka- Julia Fiedorczuk:
Ludzie zwykle przemieszczają się po mieście po ściśle określonych trasach, narzuconych im przez porządek życiowych spraw. Jeśli jednak po drodze spotka ich coś zaskakującego, wtedy dobrze znana przestrzeń ponownie ożywa, nabierając nowych znaczeń. Zderzenie poezji i przestrzeni miejskiej to sposób na to, żeby miejsca, które od codziennego użytku wytarły się jak stare monety, obudziły się do nowego życia.
Wiersze w metrze-ostatnia stacja
15 grudnia 2011 r. godz. 20.00
Klub Powiększenie
ul. Nowy Świat 27
Warszawa