19 grudnia 2011 r. w Jerozolimie odbędzie się konferencja Czesław Miłosz – poeta na wygnaniu z okazji setnej rocznicy urodzin Noblisty. Założeniem konferencji jest przybliżenie izraelskiemu odbiorcy postaci Miłosza, którego biografia nakłada się na najbardziej znaczące wydarzenia wschodniej części Europy.
Spotkanie z Miłoszem odbędzie się poprzez poszukiwanie punktów wspólnych, elementów bogatej biografii i twórczości najlepiej oddziałujących na świadomość hebrajskojęzycznego odbiorcy. Głos w dyskusji zabiorą izraelscy poeci, pisarze i literaturoznawcy, oraz polska eseistka i historyczka literatury, Irena Grudzińska-Gross. Uczestnicy spotkają się w Mishkenot Shaananim w Jerozolimie.
W tym właśnie miejscu, 26 lat temu, w marcu 1985 roku, podczas konferencji Literatura i wygnanie Czesław Miłosz opowiadał o swoich emigracyjnych doświadczeniach. Kiedy zdecydowałem się na emigrację – mówił słuchaczom wykładu – myślałem, że popełniam samobójstwo, długo byłem jak sparaliżowany, nie mogłem pisać, ale powiedziałem sobie: i tak jestem na straconej pozycji, więc trzeba z tym zrobić coś pożytecznego.
Organizatorami konferencji są: Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Mishkenot Shaananim, przy wsparciu: Filmoteki Narodowej, TVP, Filmoteki Jerozolimskiej, Filmoteki Telawiwskiej i Filmoteki Hajfskiej