Narodowy Instytut Audiowizualny 15 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Muranów w Warszawie zaprasza na kinową premierę filmu Krzysztofa Rzączyńskiego Miłość, Europa Świat Zygmunta Baumana.
Polska Prezydencja formalnie dobiega końca, jednak wiele z projektów Krajowego Programu Kulturalnego ma lub będzie miało swoją kontynuację w przyszłości, m.in. wspólny koncert Krzysztofa Pendereckiego i Jonnego Greenwooda, który we wrześniu zabrzmiał podczas Europejskiego Kongresu Kultury ponownie odbędzie się 22 marca przyszłego roku w londyńskim Barbican Centre, a realizowaną w Białymstoku wystawę Podróż na Wschód do końca stycznia można oglądać w krakowskim MOCAKu.
Po zakończeniu kulturalnych obchodów Polskiej Prezydencji pozostaną też materiały audiowizualne w postaci nagrań, fotorelacji, a także projekty kontynuowane w wirtualnej przestrzeni, dostępne szerokiej publiczności.
Pozostanie również napisana przez Zygmunta Baumana książka Kultura w płynnej nowoczesności, wyznaczająca intelektualne ramy pod Europejski Kongres Kultury oraz Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana – film o profesorze, zrealizowany przez Krzysztofa Rzączyńskiego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.
15 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Muranów odbędzie się kinowa premiera filmu. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi dziennikarz filmowy radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński.
W niespełna godzinnym dokumencie podzielonym na trzy części: Kultura, Europa, Świat – refleksje Zygmunta Baumana, światowej sławy filozofa i socjologa, na temat kultury w dobie płynnej nowoczesności przeplatają się z wątkami osobistymi. Twórcom filmu udało się stworzyć, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego córek portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów, twórcy koncepcji ponowoczesności.
Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić, opowiada o książkach, przeświadczeniach, własnej przeszłości i życiu w ponowoczesnym świecie.
Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki – Lidia i Irena; w Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze, a także w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki – Anny Sfard.
15 grudniav 2011 r., godz. 18.00
Kino Muranów
gen. Władysława Andersa 1
Warszawa