14 grudnia 2011 r. do księgarń trafiło pierwsze pełne wydanie dzieła Norberta Eliasa O procesie cywilizacji. Dotychczas praca znana była w wyborze pod tytułem Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu.
O procesie cywilizacji to książka wydana w przededniu najbardziej barbarzyńskiej z wojen, przez trzydzieści lat okryta kurzem zapomnienia, potem wyniesiona do rangi klasycznej – i znowu prawie zapomniana.
Losy dzieła życia Eliasa, w którym zawarł wszystkie swoje najważniejsze idee, są odbiciem dziejów powojennych nauk społecznych, które po wielu dziesięcioleciach powracają dziś do interdyscyplinarnego, wielowymiarowego badania procesów historycznych, łączących kulturę, strukturę społeczną i mentalność jednostki złożoną siecią współzależności.
Elias pokazuje, że pomysł spania w piżamie, państwowy monopol podatkowy, zakaz krojenia ziemniaków nożem i popularność bikini ściśle się z sobą wiążą.
Rozmach projektu Eliasa, oszałamiające bogactwo danych oraz metod badawczych, odświeżająca odwaga myślenia poza gorsetem ograniczeń terminologicznych i metodologicznych – wszystko to sprawia, że O procesie cywilizacji jest lekturą nie tylko klasyczną, lecz również nieodmiennie inspirującą i fascynującą.
Niniejsze pierwsze pełne wydanie pozwoli polskiemu czytelnikowi docenić wartość refleksji Norberta Eliasa na temat źródeł władzy scentralizowanego państwa nad opanowanymi i dobrze wychowanymi obywatelami, a przez to lepiej zrozumieć dzisiejsze społeczeństwo.
Urok O procesie cywilizacji polega właśnie na odsłanianiu związków i zależności wzajemnych, na przekraczaniu granic między teoriami i dyscyplinami, w których liczy się tylko jakiś jeden rodzaj faktów.
I, oczywiście, na tym, że zasypana zostaje pospolita w socjologii przepaść między badaniem procesów odbywających się w mikro- i makroskali.
Jerzy Szacki, Historia myśli socjologicznej
Norbert Elias (1897–1990) – twórca socjologii procesu i socjologii figuracyjnej, jedna z najwybitniejszych postaci współczesnych nauk społecznych. Wykładał na uniwersytetach w Londynie, Cambridge, Leicester oraz kilku uniwersytetach niemieckich. Był profesorem socjologii na uniwersytecie w Akrze (Ghana).
Po polsku ukazało się sześć prac autora: Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu (niepełne wydanie O procesie cywilizacji, 1980), Rozważania o Niemcach. Zmaganie o władzę a habitus narodowy i jego przemiany w XIX i XX wieku (1996), Zaangażowanie i neutralność (2003), Mozart. Portret geniusza ( 2006), Społeczeństwo jednostek (2008) i Czym jest socjologia? (2010).
14 grudnia 2011 r.
O procesie cywilizacji
Wydawnictwo W.A.B