18 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się projekcja słynnego filmu Yes Meni naprawiają świat.
Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu.
Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego.
Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił. Skutki tego działania stały się szybko widoczne – akcje Dow błyskawicznie pikowały, a firma straciła w ciągu jednego dnia 2 miliony dolarów. Sprawcą całego zamieszania był Yes-Men Andy Bichlbaum – człowiek, który postawił sobie za zadanie ośmieszyć świat biznesu.
Yes-Meni naprawiają świat to dokument z kilkunasto-miesięcznej partyzantki uprawianej przez Andy’ego Bichlbauma i Mike’a Bonanno. Czy można naprawić dzisiejszy świat? i Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi? proste, nieco naiwnie brzmiące pytania, kilka lat temu stały się kołem zamachowym działań tego duetu. Wystarczy garnitur, dobre chęci i odrobina impertynencji – twierdzi Andy Bichlbaum.
Udowadnia to z wdziękiem kameleona, gładko przeobrażając się w typ korporacyjnego menedżera. Świadomi roli mediów we współczesnym świecie na różne sposoby przyciągają ich uwagę zyskując tym samym rozgłos dla sprawy.
Zwieńczeniem wielomiesięcznych działań jest ich osobista wersja New York Timesa, którą zamieniono w społeczno-polityczny koncert życzeń. Na stronach gazety-fałszywki pojawiają się artykuły wybiegające do przodu o kilka miesięcy, opisujące świat takim, jakim chcielibyśmy za kilka miesięcy zastać.
Po części dokument, po części mocumentary w stylu Michaela Moore’a, film Bichlbauma i Bonanno błyszczy humorem i podbija prostotą przekazu. Dzięki lekkości stylu i dużej dawce humoru dokument ten to przyswajalna opowieść o gospodarce światowej i globalnym rynku.
Yes Meni wyśmiewają, kpią z ważniaków, prowokują, przypominają o bolesnych problemach współczesnego świata – nie narzekają, nie wytykają błędów, zakasują rękawy i dzielnie naprawiają świat. Organizatorzy Kina Krytycznego po filmie zapraszają na dyskusję.
18 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Centrum Kultury i Sztuki – sala Studio
Łazienna 6
Kalisz
1 komentarz
Świetny film!