22 stycznia 2012 r. mija termin nadsyłania prac do konkursu na tekst futurystyczno-naukowy organizowanym przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wyobraźnia to umiejętność stworzenia świata, jakiego nie znamy. Ale gdyby nie ona postęp nie byłby możliwy. Dzięki niej Leonardo Da Vinci i bracia Wright, Aleksander Bell i Steve Jobs zmienili nasze otoczenie.
Czy rozwój multimediów spowoduje zamknięcie teatrów? Czy będzie można skopiować umysł? Czy wegetarianizm stanie się powszechny i co z tego wyniknie? Jak będzie wyglądała Unia Europejska za 20 lat? Jakie gatunki wyewoluują z obecnej fauny za 1 mln lat? Co stanie się z kotem Schrödingera i czy odnajdzie się cząstka Higgsa?
I wreszcie: co wydarzy się, jeśli sprawdzi się przypuszczenie, że nasz glob jest tylko drobinką, która osiadła na pchle, mieszkającej w sierści olbrzymiego, kosmicznego psa? – to tylko niektóre z setek tysięcy pytań, które mogą stać się fundamentem futoronautycznego tekstu.
Poszukiwane teksty to futurystyka, szukająca oparcia w nauce i dająca pole do popisu wyobraźni. To istotny element konkursu. Żadna z prac nie może być oderwana od dotychczasowych ustaleń naukowych, może oczywiście opisywać nową, inną rzeczywistość, ale w odniesieniu do badań już przeprowadzonych i wniosków już znanych.
CITTRU oczekuje tekstów popularno-naukowych, napisanych językiem przystępnym dla osób spoza środowiska akademickiego, bez skomplikowanych pojęć. Ocena tekstu opierała się będzie nie tylko na inspirującej wizji zaproponowanej przez autora, ale równie ważny będzie przemyślany i ciekawy styl.
Teksty nie mogą być dłuższe niż 8000 znaków, a tytuł powinien być krótki i przyciągający. Humor mile widziany.
Na prace najlepszych twórców oczekuje znamienite jury. Jacek Dukaj – najpopularniejszy polski pisarz science-fiction, prof. Jerzy Jarzębski – krytyk literacki, znawca twórczości Stanisława Lema, Sławomir Zagórski – szef działu Nauka w Gazecie Wyborczej wybiorą spośród finalistów zwycięzcę konkursu, który otrzyma nagrodę w wysokości 7000 zł.
Poza tym organizatorzy zamierzając przyznać nagrody specjalne (po 2000 zł) za najlepszy tekst, koncentrujący się na rozwoju nauki (Nagroda Rektora UJ) oraz za tekst, którego główne założenia odwoływać się będą do nauk humanistycznych i społecznych (Nagroda CITTRU). Swój laur przyznają także internauci, którzy w otwartym głosowaniu wybiorą najciekawszy artykuł.
CITTRU, czyli Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, której rolą jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki poprzez marketing innowacji i badań naukowych, popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej, a także aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni.
Najważniejsze projekty CITTRU: tworzenie portfolio innowacji UJ i ich ochrona prawna (patenty) oraz autorski program promocji nauki i popularyzacji wiedzy, realizowany pod hasłem Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki(czasopismo Nimb, Szkoła Promocji Nauki).
22 stycznia 2012 r.
Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego