13 stycznia 2012 roku na ekrany polskich kin wejdzie film Oslo, 31 sierpnia drugi pełnometrażowy film norweskiego reżysera Joachima Trier’a to przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków.
Pierwszy śnieg i pierwszy papieros. Smak soli na jej skórze. Jego piżama. Widok ojca pijącego kawę i puste ulice miasta, kiedy nad ranem wracaliśmy z imprezy. Godziny spędzone w autobusach i tramwajach. Przyjaźnie na całe życie. Beztroska i to poczucie wolności, które rozpierało nas aż do bólu. I myśl – Zapamiętam to wszystko.
Mieliśmy mnóstwo czasu. Byliśmy szczęśliwi. Byliśmy młodzi. Byliśmy pewni, że wygramy.
Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą dlaczego znalazł się w martwym punkcie. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w idealne życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.
Anders mieszka w Oslo, jednak również dobrze mógłby być mieszkańcem dowolnego europejskiego miasta. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, że scenariusz filmu, napisany przez Triera i jego wieloletniego przyjaciela Eskila Vogta, jest luźno oparty na francuskiej książce Le Feu Follet (Błędny ognik) Pierre’a Drieu La Rochelle’a wydanej w 1931 roku! Trier przyznaje, że inspirował się także przejrzystością formy filmowej, jaką operował Robert Bresson, efemeryczną atmosferą filmów Terrence’a Malicka i duchem francuskiej Nowej Fali, który pozwala na połączenie intelektualizmu z głębokim przekazem emocjonalnym.
JOACHIM TRIER
Oslo, 31 sierpnia to drugi fabularny film reżysera. Debiutował w 2006 roku fabułą Reprise, która zdobyła kilka międzynarodowych wyróżnień, m.in. nagrodę za Najlepszą Reżyserię na festiwalu filmowym w Karlowych Warach oraz jedną z nagród za debiut w Toronto. Film zdobył również norweskiego Oscara – nagrodę Amanda w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenariusz.
Trier urodził się w Kopenhadze w 1974 roku w filmowej rodzinie. Swój pierwszy film nakręcił w wieku pięciu lat na taśmie 8 mm. Jako nastolatek zdobył narodowe mistrzostwo w jeździe na deskorolce, jego fascynacja tym sportem znalazła potem swoje odzwierciedlenie w kilku krótkometrażowych filmach. Po skończeniu Europejskiego Filmowego College w Danii praktykował w Brytyjskim Instytucie Filmowym i Telewizyjnym.
Filmografia
- 2011 OSLO, 31 SIERPNIA 2001 STILL (short)
- 2006 REPRISE 1999 PIETÀ (short)
- 2002 PROCTER (short)
Twórcy filmu:
- Reżyseria Joachim Trier
- Scenariusz Eskil Vogt, Joachim Trier
- na podstawie opowiadania Le feu follet Pierre’a Drieu La Rochelle (1931)
- Zdjęcia Jakob Ihre
- Montaż Olivier Bugge Coutté
- Scenografia Jørgen Stangebye Larsen & Solfrid Kjetså
- Muzyka Clearance Torgny Amdam
- Producent Hans-Jørgen Osnes, Yngve Sæther, Sigve Endresen
Obsada m.in.
- Anders – Anders Danielsen Lie
- Malin – Malin Crépin
- Rehab Counselor – Aksel M. Thanke
- Thomas (przyjaciel) – Hans Olav Brenner
- Rebekka (żona przyjaciela) – Ingrid Olava
- David (wydawca) – Øystein Røger
- Tove (siostra dziewczyny Andersa) – Tone B. Mostraum
- Johanne (Woman Anders Meets) – Johanne Kjellevik Ledang
Nagrody / festiwale m.in:
- 2011 – Plus Camerimage – sekcja Panorama Europejska
- 2011 – MFF w Cannes – sekcja Un Certain Regard – premiera
- 2011 – MFF w Toronto – sekcja VANGUARD
- 2011 – MFF w Sztokholmie – nagrody główne w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsze Zdjęcia
- 2011 – 55. BFI London Film Festival
- 2011 – All About Freedom Festival (AAFF) – projekt kulturalny Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk)
Oslo, 31 sierpnia
Reżyseria Joachim Trier, Norwegia 2011, 95 min