31 marca 2012 roku o godzinie 20.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem w ramach Ethno Jazz Festivalu odbędzie się koncert Tcheki czyli Manuela Lopes Andrade.
Tcheka – Manuel Lopes Andrade – urodził w 1973 r. w małej miejscowości Ribeira da Barca na wyspie Santiago, będącej częścią Republiki Zielonego Przylądka. Był przedostatnim dzieckiem w dużej rodzinie, w której muzyka była głównym źródłem utrzymania. Jego ojciec, Nhô Raul Andrade, znany w okolicy skrzypek, nauczył gry swoich synów i stworzył rodzinny zespół grający na miejscowych weselach, pogrzebach i chrzcinach.
Tcheka uczył się gry na gitarze akustycznej pod przymusem w wieku ośmiu lat, a w wieku dziewięciu grał już w rodzinnym zespole prowadzonym twardą ręką jego ojca. Wkrótce zaczął też komponować własne piosenki. W 1991 r., w wieku 18 lat, Tcheka dostał pracę jako asystent operatora w państwowej telewizji w stolicy Republiki Zielonego Przylądka, Praia. W latach 1991-2000 pracował jako operator kamery, nocami grając z przyjaciółmi w małych barach, hotelach i restauracjach w okolicach stolicy. Jego pierwsze nagranie pt. Ma’n ba des des kumida da? (Czy będą zbiory tym razem?) pojawiło się na składance stanowiącej charytatywny projekt Cap Vert Les Enfants (1999).
Punktem zwrotnym w jego karierze było wydanie w 2000 r. składanki Ayan: New Music from Cape Verde. Wśród trzech utworów Tcheki, jakie znalazły się na tym krążku, była oryginalna wersja piosenki Primeru bes kin ba Cinema (Gdy pierwszy raz poszedłem do kina), która zawiera szczegółowy i pełen beztroski opis momentu, w którym Tcheka po raz pierwszy w życiu obejrzał film na dużym ekranie.
Wydanie pierwszego albumu artysty pt. Argui (Wstań) w 2002 r. utrwaliło jego reputację na Wyspach Zielonego Przylądka jako wirtuoza gitary i oryginalnego, poetyckiego autora piosenek. Sukces płyty wymusił na Tchece zawodowe zajęcie się muzyką. W 2005 r. wziął udział w prestiżowym konkursie Radio France International Découverte Musiques du Monde w Dakarze w Senegalu, gdzie stanął w szranki z czołowymi artystami współczesnej muzyki afrykańskiej. Wrócił do domu z pierwszą nagrodą i zasłużoną opinią krajowej i regionalnej gwiazdy.
Jednak to album Nu Monda (2005), znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę, wyniósł go na wyżyny world music i spowodował, że zarówno w rodzinnym kraju, jak i za granicą, został okrzyknięty prawdziwym muzycznym ambasadorem Wysp Zielonego Przylądka.
Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7
Wrocław