We wspólnej książce pisarza Mikołaja Łozińskiego i fotografki Julii Staniszewskiej można śledzić trzy historie. Historię upadku słynnej przed 1989 rokiem podwarszawskiej restauracji. Historię upadku rodziny, która ją prowadziła. I siłą rzeczy też fragment historii Polski – komunizmu, przełomu i kapitalizmu.
Akcja tekstu dzieje się w wigilijny wieczór w nieogrzewanym budynku słynnej restauracji. Opowiedziana jest przez nieżyjącego od 30 lat jej założyciela – Karola. Nawet po śmierci nie opuścił restauracji, którą założył pod koniec lat 50.
Wspomina dawną świetność tego miejsca. Przed 1989 rokiem spotykali się tu sportowcy, artyści, naukowcy, opozycjoniści, najważniejsi ludzie władzy. Tu często ważyły się losy państwa. Być może w jednej z zacisznych, pokrytych boazerią sali sfotografowanych przez Julię Staniszewską zdecydowano o wkroczeniu polskich wojsk do Czechosłowacji w 1968? Albo o wprowadzeniu stanu wojennego w 1981?
Opowiada też o swoich najbliższych. Raz w roku skłócona rodzina spotyka się przy wigilijnym stole w pustej restauracji. Zastanawia się, jak do tego doszło, że jego rodzina zniszczyła tę najmodniejszą kiedyś restaurację w mieście. I jak to się stało, że ta restauracja zniszczyła jego rodzinę.
Julia Staniszewska (ur. 1978), artystka – posługuje się głównie fotografią dokumentalną. Autorka cykli Mieszkańcy ulicy Bryły, Luwr, Warszawa niecentralna, książki Paryż-Warszawa 24 godziny bez przerwy. Absolwentka wydziału multimediów w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. W latach 2001-2005 związana z kolektywem Des territoires. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Warszawie.
Mikołaj Łoziński (ur. 1980), pisarz i fotograf, autor powieści Reisefieber (2006), uhonorowanej nagrodą Kościelskich, powieści Książka (2011), a także Bajek dla Idy (2008).
Julia Staniszewska / Mikołaj Łoziński Restauracja
Tekst: Mikołaj Łoziński / Zdjęcia: Julia Staniszewska
Ilość stron: 56, Ilustracje: 17, Wymiary: 18 cm x 13 cm
Oprawa: miękka, Rok wydania: 2011
Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii