11 stycznia 2012 r. godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie zatytułowane: Przemyśleć miasto! Od dziedzictwa do marki miejsca – rozmowa nie tylko o Krakowie.
Kraków, jak każde miasto, przeżywa wzloty i porażki, a sytuację komplikuje dodatkowo nasilający się kryzys finansów publicznych. W tym kontekście należy tym bardziej przemyśleć i ściśle wytyczyć kierunki rozwoju miasta.
Spotkanie pod tytułem Przemyśleć miasto! Od dziedzictwa do marki miejsca – rozmowa nie tylko o Krakowie wpisuje się w te rozważania.
W Sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury rozmawiać będą na ten temat: prof. Jacek Purchla, urbanolog i heritolog, dyrektor MCK, który od wielu lat prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego, a w latach 1990–1991 był wiceprezydentem Krakowa oraz Mirosław A. Boruc – prezes Instytutu Marki Polskiej, zajmującego się od 1995 r. brandingiem narodowym i regionalnym.
Spotkanie poprowadzi dr Michał Wiśniewski.
Prowokować do dyskusji, oprócz wydarzeń bieżących, mają książka Gry w miasto oraz najnowszy 5. numer kwartalnika Herito, którego tematem przewodnim jest właśnie miasto.
Gry w miasto. Rozmowy z Jackiem Purchlą o jego Krakowie to książka wydana w 2011 roku przez Księgarnię Akademicką. Powstała na bazie opublikowanej 5 lat temu książki pt. W Środku Krakowa, została jednak uzupełniona o ważne teksty, w tym zwłaszcza te najnowsze.
Zebrano w niej 50 wywiadów, które prof. Jacek Purchla udzielił w latach 1989–2011. Wyłania się z nich nie tylko komentarz do aktualnych wydarzeń, ale co ważniejsze koncepcja dotycząca rozwoju i funkcjonowania miasta w wielu jego aspektach. Widoczna jest ewolucja, jaką Kraków przeszedł w ostatnich kilkunastu latach, a także jego rola jako ważnego ośrodka w Europie Środkowej, ze względu na swoje położenie predysponowanego do prowadzenia dialogu w tym regionie.
W 5. numerze Herito ambitne zadanie przemyślenia miast wykracza poza granice Krakowa i Polski obejmując zgodnie z tradycją tego czasopisma obszar Europy Środkowej. Dotyczy m.in. miast słowackich i serbskich czy europejskiego kodu miast ukraińskich.
Intrygujący a dla wielu czytelników pewnie zaskakujący może okazać się tekst o Szczecinie, który – jak pisze autor artykułu Artur D. Liskowacki – przez lata był zagadką sam dla siebie. To właśnie kolejny dobry przykład miasta do przemyślenia, a punktem wyjścia do rozważań jest tytuł tekstu Szczecin – miasto z widokiem na może.
11 stycznia 2012 r. godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków