29 stycznia 2012 roku o godz. 16.00 w Austrian Cultural Forum New York odbędzie się spotkanie Białoruś: Artyści i Dyktatura.
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Austrian Cultural Forum New York zapraszają na ART DURING DICTATORSHIP – dyskusję panelową z udziałem artystów, kuratorów, krytyków i aktywistów. Uczestnicy będą dyskutować o współczesnej sztuce na Białorusi w kontekście niedawnych zawirowań politycznych i gospodarczych w tym kraju, w którym władze państwowe dopuszczają się masowych represji wobec przeciwników politycznych i łamania praw człowieka.
Dyskusja skupi się na odważnych wystąpieniach artystów i ich udziale w obywatelskich ruchach, występujących przeciwko dyktatorskim rządom białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Uczestnicy będą również rozmawiać o perspektywach pracy w kraju rządzonym przez represyjny reżim zarówno z perspektywy artystów jako jednostek oraz jako członków społeczności artystycznej.
Panel jest imprezą towarzyszącą wystawie Sound of Silence: Art during the Dictatorship, prezentowanej w galerii EFA Space Project.
Uczestnicy panelu:
Nelly Bekus, filozof i krytyk kultury. Jest doktorem socjologii i adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim. Urodzona na Białorusi, mieszka i pracuje w Polsce. Jest autorką licznych publikacji na temat białoruskiej tożsamości, mediów, kultury i polityki na Białorusi, m.in. książki The Struggle over Identity. The Official and the Alternative Belarusianness (Walka o tożsamość. Oficjalne i alternatywne białoruskości), wydanej w 2010 przez CEU Press.
Sergey Shabohin, artysta i redaktor naczelny portalu internetowego Art Aktivist (www.artaktivist.org), skupiającego aktywistów i artystów białoruskich. Mieszka w rodzinnym Mińsku na Białorusi, gdzie obecnie jest kuratorem Galerii “Ў”. Jego prace zostaną zaprezentowane na wystawie Sound of Silence: Art during the Dictatorship.
Tatsiana Kulakevich, współzałożycielka Belarusian-American Youth Association (Białorusko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Młodzieży), które ma na celu walkę o demokratyzację społeczeństwa i obronę praw człowieka na Białorusi. Urodziła się na Białorusi, obecnie mieszka w USA. Jest absolwentką wydziału Nauk Politycznych na New York University. Pracowała dla Amnesty International w Nowym Jorku i prowadziła badania dla programów naukowych Białoruskiego Instytutu Sztuki i Nauki.
Olga Kopenkina, kurator i krytyk sztuki. Urodzona na Białorusi, obecnie mieszka USA. Uzyskała tytuł magisterski programu studiów kuratorskich w Bard College. Była kuratorem licznych wystaw na Białorusi, w Rosji i USA; publikowała artykuły w takich czasopismach jak Moscow Art Magazine, Manifesta Journal, Modern Painters, Afterimage, a także w katalogach wystaw i w publikacjach książkowych. Obecnie jest adiunktem w Steinhardt School, New York University. Jest kuratorem wystawy Sound of Silence: Art during the Dictatorship.
Moderatorem dyskusji będzie Marek Bartelik, historyk sztuki i krytyk, wiceprezes AICA International. Dr Bartelik otrzymał doktorat z historii sztuki w Graduate Center w City University of New York i od 1996 roku wykłada historię sztuki współczesnej w Cooper Union for Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Był również wykładowcą na Uniwersytecie Yale i w MIT. Bartelik jest autorem wielu książek, m.in. The Sculpture of Ursula von Rydingsvard (wspólnie z Dore Ashton i Matti Meggedem; Hudson Hills Press, 1996); To Invent a Garden: The Life and Art of Adja Yunkers (Hudson Hills Press, 2000) oraz Early Polish Modern Art: Unity in Multiplicity (Manchester University Press, 2005).