W 2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka – 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej). We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.
Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. Zabiegał o to rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Mam nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka – powiedział PAP.
Spodziewam się, że będzie to rok głębokiej refleksji nad sprawami dzieci, nad tym jak poprawić komunikację z nimi, jak dbać o ich bezpieczeństwo – powiedział Michalak w rozmowie z PAP.
Jak dodał, na przyszły rok planowanych jest wiele inicjatyw związanych z Korczakiem i promujących jego spuściznę – kulturalnych, informacyjnych, edukacyjnych. Zapowiedział, że lada dzień ruszy strona internetowa, na której będą bieżące informacje na temat planowanych wydarzeń.
Rzecznik poinformował, że w przyszłym roku zamierza zorganizować 16 konferencji w 16 województwach, w których udział wezmą – oprócz ekspertów i naukowców – dzieci i młodzież. Michalak zamierza także wydać dzieła Korczaka: Jak kochać dziecko i Prawo dziecka do szacunku, których obecnie nie ma na rynku. Chciałby, żeby trafiły do jak najszerszego grona odbiorców, przede wszystkim do bibliotek.
RPD przypomniał, że inicjatywy związane z Korczakiem planuje na przyszły rok większość resortów: MEN zadeklarowało, że przyszłoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży – organizowany co roku w Dniu Dziecka – poświęcony będzie Korczakowi, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wydanie znaczka pocztowego z wizerunkiem Korczaka, Ministerstwo Zdrowia chce promować prawa dziecka jako pacjenta, GIS zwracać uwagę, że Korczak był prekursorem higieny dzieci i młodzieży.
MKiDN zamierza włączać się w obchody, m.in. przez swoje instytucje: Instytut Książki, który ma prawa do dzieł Korczaka, Instytut Teatralny, Bibliotekę Narodową etc. Stołeczny ratusz zapowiedział remont domu dziecka na Jaktorowskiej.
MSZ chce w przyszłym roku promować Polskę poprzez Korczaka we wszystkich placówkach dyplomatycznych. Raz w miesiącu na stronach internetowych każdej ambasady zamieszczany ma być esej o Korczaku.
Współpracę na rzecz promowania przesłania Korczaka w całej Europie zaproponował rzecznikowi Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg. Poddał pomysł, by podjąć starania o przetłumaczenie dzieł Korczaka i wydawać je w innych krajach. Zadeklarował, że chętnie pokaże w siedzibie RE w Strasburgu wystawy, które będą przygotowywane na Rok Korczaka.