20 stycznia 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Nikodema Pręgowskiego i Filipa Pągowskiego, Brothers in Arts (Sztuczni bracia): Walka stulecia.
Filip Pręgowski urodzony 1973 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie technologii XVII-wiecznego malarstwa flamandzkiego pod kierunkiem prof. Józefa Flika w 1998 roku. W 2009 obronił pracę doktorską na temat malarstwa Francisa Bacona w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej UMK. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym, pracuje także jako konserwator dzieł sztuki. Bierze udział w ogólnopolskich wystawach malarstwa. Autor kilku wystaw indywidualnych. Laureat nagród i wyróżnień. Członek ZPAP.
Nikodem Pręgowski urodzony w 1981 roku w Toruniu. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artystyczny z plakatu, pod kierunkiem prof. Sławomira Janiaka (2005), aneks do dyplomu z przedmiotu Malarstwo pod kier. prof. Bogdana Przybylińskiego. Od 2007 asystent w Zakładzie Projektowania Graficznego UMK w Toruniu. W 2009 roku obronił pracę doktorską z zakresu plakatu na macierzystym Wydziale. Zajmuje się projektowaniem plakatów. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, (m. in. Belgia, Czechy, Finlandia, Litwa, Niemcy, Serbia, Słowacja, Ukraina, USA, Włochy). Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień z zakresu plakatu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
Wspólna wystawa plakatów Nikodema Pręgowskiego i obrazów Filipa Pręgowskiego należy do cyklu wspólnych pokazów prac pod nazwą Brothers In Arts. Pierwszy z nich odbył się w 2009 roku w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, drugi w Bałuckiej Galerii Sztuki w Łodzi, trzecie w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Założeniem wspólnych pokazów jest eksploracja i przesuwanie granic pomiędzy uprawianymi przez artystów dyscyplinami sztuki – plakatu i malarstwa, a także próba konfrontacji dwóch rodzajów artystycznej wypowiedzi o wyraźnie publicystycznym charakterze.
Wzajemnie anektowanie przestrzeni, wkraczanie plakatu w obszar tzw. malarskości i ilustracyjność malarstwa stanowią źródło inspiracji dla szukania metod ekspozycji i znajdowania nowych kontekstów dzieł poprzez pomysłowe ich zestawienie. Część wystawy prezentująca plakaty self-edition dotyczyć będzie szeroko rozumianej tematyki społecznej. Motywem przewodnim wystawy malarstwa będzie temat widzenia (uwikłanie widzenia w rozmaite konteksty i rejestry znaczeń). Obrazom towarzyszyć będą prace w technice druku cyfrowego (kolaże autorskich fotografii przetwarzanych komputerowo) oraz pokaz prac wideo (animacja wybranych portretowych motywów z obrazów olejnych).
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń