20 stycznia 2012 r. swą polską premierę będzie miał film Muppety.
Muppety, których perypetie śledziło kilka pokoleń widzów, już niedługo szturmem podbiją srebrny ekran. Widzowie będą mogli znów bawić się wraz z Kermitem, Panną Piggy i resztą kultowych bohaterów wymyślonych przez Jima Hensona.
O filmie:
Podczas wakacji w Los Angeles, największy fan Muppetów Walter oraz jego brat Gary z narzeczoną Mary odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa Richmana. Otóż zamierza on zburzyć Teatr Muppetów, aby wydobywać ropę, której złoże właśnie pod nim odkryto. Chcąc ocalić teatr i pomóc w wystawieniu największego przedstawienia Muppetów w historii, Walter, Mary i Gary muszą zebrać 10 milionów dolarów i pomóc Kermitowi zjednoczyć starą ekipę Muppetów, bo ich drogi rozeszły się dwanaście lat wcześniej…
Urocze, pyskate i czasem włochate
Muppety (nazwa muppet wzięła się ze skrzyżowania słowa marionette – marionetka, ze słowem puppet – lalka) – były to lalki teatralne stworzone przez amerykańskiego artystę plastyka i lalkarza Jima Hensona (1936–1990). Chyba każdy z nas widział kiedyś The Muppet Show, Ulicę Sezamkową, czy Fraglesy, których ten niezwykły artysta był twórcą. Któż nie zna Kermita, Panny Piggy, Misia Fozzie czy potworka z zakrzywionym nosem – Gonzo.
Jim Henson urodził się 24 września 1936 roku jako James Maury Henson. Był plastykiem, lalkarzem, reżyserem, producentem, scenarzystą i aktorem. Karierę rozpoczął w 1954 roku jako lalkarz w lokalnym programie waszyngtońskiej telewizji. Pięć lat później zdobył nagrodę EMI i stworzył postać Kermita.
Po raz pierwszy w komplecie (przedtem poszczególne postaci występowały w różnych programach) Muppety pojawiły się w telewizji w 1969 roku w słynnym i wielce cenionym programie dla dzieci Ulica Sezamkowa. Cieszył się on wielką popularnością ze względu na umiejętne łączenie elementów zabawy i edukacji. W latach 60. Henson i Muppety byli gośćmi programów telewizyjnych, między innymi: The Jimmy Dean Show, The Ed Sullivan Show, The Today Show i wielu innych.
W 1976 roku Henson stworzył swój najsłynniejszy chyba program – serial The Muppet Show. Do każdego odcinka zapraszano sławnego gościa ze świata filmu lub muzyki. The Muppet Show był emitowany w latach 1976–1981. Odniósł ogromny sukces, zarówno komercyjny, jak i artystyczny.
Nowatorstwo Hensona polegało na stworzeniu galerii różnych postaci – niezwykłe lalki imitowały ludzi, zwierzęta oraz fantastyczne stwory. Ale najważniejsze było specyficzne poczucie humoru – absurdalne, operujące odwołaniami do popkultury i jednocześnie abstrakcyjne.
Serial był emitowany przez pięć lat w ponad 100 krajach i otrzymał trzy nagrody EMI. W latach 1976–1981 wyprodukowano 120 odcinków programu, który zdobył wiele nagród, m.in. Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji (BAFTA) dla najlepszej komedii telewizyjnej. Ta sama Akademia w 1976 roku uznała Kermita (żabę-konferansjera) za najlepszego aktora telewizyjnego.
Rok później przyznano serialowi Złotą Różę na festiwalu w Montreux. W latach 1996–1998 pojawiła się kontynuacja The Muppet Show, zatytułowana Muppets Tonight. Powstała też znana w Polsce seria animowana dla dzieci Mapeciątka (The Muppet Babies, 1984–1990). Przedstawiała wyimaginowane lata dziecięce postaci znanych z Muppet Show. Mapeciątka wychowują się w przedszkolu pod opieką Niani. Widzowie nigdy nie ujrzą jej twarzy, słysząc jedynie jej opiekuńczy, ciepły głos.
Od 1979 roku Muppety zaczęły pojawiać się w filmach długometrażowych. W latach 90. Henson Productions postanowiło skorzystać z literackiej klasyki. Swobodnie potraktowane adaptacje Opowieści wigilijnej Karola Dickensa, czy Wyspy skarbów Roberta L. Stevensona spotkały się z dobrym przyjęciem. Jednak sukces filmów nie przełożył się na sukces Muppets Tonight, który to program dość szybko zniknął z anteny.
Tytuł oryginalny: The Muppets
Reżyseria: James Bobin
Scenariusz: Jason Segel, Nicholas Stoller na podstawie postaci stworzonych przez Jima Hensona
Wykonawcy:
Jason Segel – Gary
Amy Adams -Mary
Peter Linz (głos) – Walter
Chris Cooper -Tex Richman
Obsada polskiej wersji językowej:
Kermit – Michał Zieliński
Walter – Jacek Bończyk
Gary – Paweł Podgórski
Mary (dialogi) – Aneta Todorczuk-Perchuć
Mary (piosenki) – Zosia Nowakowska
Panna Piggy – Michał Zieliński
Miś Fozzie – Jarosław Boberek
Tex Richman – Miłogost Reczek
Gonzo – Jarosław Boberek