26 stycznia 2012 roku nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc ukaże się trzecia z biograficznych powieści Jeana Echenoza. Po Ravelu i Długodystansowcu (Emilu Zatopku) przyszła kolej na Błyskawice, powieść prawdopodobnie o Nikoli Tesli, choć autor, z sobie tylko wiadomych powodów, zmienił imię i nazwisko głównego bohatera.
Gregor, bohater powieści, był przez współczesnych uważany zarówno za geniusza, jak i za oderwanego od rzeczywistości fantastę, a nawet szaleńca. Dokonał wielu niezwykłych wynalazków i odkryć, z których część miała zostać doceniona dopiero kilkadziesiąt lat później. Jego dziełem były m.in.: silnik elektryczny, prądnica prądu zmiennego, która zrewolucjonizowała wykorzystanie elektryczności, transformator, bateria słoneczna i świetlówka, a także radio.
Był człowiekiem nieprawdopodobnie pracowitym, a przy tym pełnym najróżniejszych dziwactw, wręcz fobii. Jego ulubioną rozrywką było śledzenie błyskawic oraz obserwacja ulubionych ptaków – gołębi.
Znacznie mniejszą wagę przywiązywał natomiast do kwestii materialnych i ochrony praw patentowych, na skutek czego wiele jego wynalazków, z radiem na czele, przywłaszczyli sobie inni, a on sam zmarł w biedzie i zapomnieniu.
Pierwowzorem Gregora był Nikola Tesla (1856-1943), urodzony w Serbii konstruktor i wynalazca. Jego fascynujące i dramatyczne losy autor opisał wiernie, choć z pewną dozą fabularyzacji.
Powieści Ravel (za którą został uhonorowany Prix François Mauriac), Długodystansowiec oraz Błyskawice tworzą cykl trzech różnych, lecz w równym stopniu pasjonujących życiorysów.
Jean Echenoz (urodzony w 1947 r.) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy francuskich. Ukończył socjologię i studia inżynierskie. Debiutował w roku 1979 powieścią Le Méridien de Greenwich. Zasłynął jako autor powieści ludycznych, które, posługując się tonacją pastiszu bądź parodii, odwołują się do formy powieści przygodowej, sensacyjnej, szpiegowskiej czy też czarnego kryminału.
W roku 1983 otrzymał Prix Médicis za powieść Cherokee, a w roku 1999 Prix Goncourt za Je m’en vais (Odchodzę, wyd. polskie 2008). Po polsku ukazały się ponadto powieści: Park (Lac) oraz Przy fortepianie (Au piano).