Od listopada zeszłego roku możemy cieszyć się jednym z największych dzieł Witolda Gombrowicza, jego Dziennikiem w jednym voluminie obejmującym lata od 1953-1969.
W bogatej ofercie biografii, dzienników i listów dostępnych obecnie na rynku wydawniczym obok m.in. dzienników Mrożka (Wydawnictwo Literackie), Iwaszkiewicza (Czytelnik) i planowanej publikacji Tajnego dziennika Białoszewskiego (Wydawnictwo Znak) odnaleźć możemy także wznowione przez WL Dzienniki Witolda Gombrowicza.
Nowa edycja daje szczególną sposobność do zapoznania się z najważniejszym utworem Gombrowicza, a zarazem jednym z najwybitniejszych dzieł literatury XX wieku.
To właśnie Dziennik stworzył normę powojennej polszczyzny literackiej, stał się podręcznikiem stylu bycia i stylu pisania, specyficznego humoru, tragizmu, dawał lekcję stosunku do Polski i fundamentalnych zagadnień ontologicznych. Nadal pozostaje obowiązkowym podręcznikiem ludzi prawdziwie światłych, a jednocześnie jest kluczem do wielu zagadek Gombrowiczowskiej poetyki i światopoglądu.
Obok Dziennika w Wydawnictwie Literackim wznowione zostały także inne dzieła Gombrowicza: autobiograficzne Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie; zbiór opowiadań Bakakaj i inne opowiadania oraz powieści: Opętani i Pornografia.
Witold Gombrowicz (1904-1969) prozaik, dramaturg, eseista. Jeden z największych polskich pisarzy, którego twórczość jest niesłabnącą inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców oraz konieczną lekturą wykształconego Polaka.