7 lutego 2012 roku na Scenie Kameralnej Starego Teatru widzowie będą mieli możliwość po raz pięćdziesiąty zobaczyć spektakl w reżyserii Barbary Wysockiej. Podstawą tej inscenizacji jest oświeceniowa komedia Franciszka Bohomolca Pijacy, którą reżyserka traktuje jako pretekst do rozważań na temat naszej narodowej przywary. Premiera spektaklu odbyła się w 2009 roku w ramach festiwalu re_wizje/sarmatyzm.pl.
Alkohol to heroina w płynie, na której zarabia rząd. Alkohol jest celem wyjazdów służbowych, walutą transakcji handlowych, katalizatorem relacji seksualnych i powodem zgonów. Alkohol generuje konflikty i pozwala je zażegnać, jest głównym bohaterem anegdot, powodem prześmiesznych przygód terenowych i pogrążających skandali. Jest też przyczyną traumy, koszmarów i rodzinnych tragedii.
Alkohol ma swoje miejsce w każdej grupie społecznej i w każdym przedziale wiekowym. Jest obecny w polityce, kulturze i na porodówkach. Pije się ostrożnie i z rozmachem, w tajemnicy lub na pokaz, pije się do nieprzytomności, do upadłego, na wesoło i na smutno, i w trupa. I do skutku. Alkohol jest naszym narodowym narkotykiem.
W czasach kryzysu alkoholu będzie coraz więcej. Dlatego teraz jest też najwyższa pora, by przemyśleć nasz stosunek do tej substancji. I zastanowić się, kto ma lepiej: ten, co jest pijany jak świnia, czy ten, co jak świnia trzeźwy jest.
Barbara Wysocka reżyseruje Pijaków – tylko czy Pijaków da się wyreżyserować? I nawet jeśli tak, to co się stanie, gdy wytrzeźwieją?
Pijacy na festiwalach i przeglądach krajowych:
- XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej, Katowice, Teatr Śląski (18 marca 2010 roku)
- XXXV Ogólnopolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska, Opole, Teatr im. J. Kochanowskiego (30 kwietnia 2010 roku)
- Nagroda aktorska w V Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej dla Juliusza Chrząstowskiego za rolę Pijakiewicza (Warszawa)
Franciszek Bohomolec Pijacy
Reżyseria, adaptacja i opracowanie muzyczne: Barbara Wysocka
Scenografia: Magdalena Musiał
Obsada:
Ebriacka – Katarzyna Krzanowska
Ebriacki – Jerzy Święch
Iwroński – Krzysztof Zawadzki
Lusztykiewicz – Bolesław Brzozowski
Lykaczewska – Lidia Duda
Lykaczewski – Błażej Peszek
Magdalena – Małgorzata Zawadzka
Pijakiewicz – Juliusz Chrząstowski
Pijakiewiczowa – Aldona Grochal
Roztropski – Roman Gancarczyk
Sobrecki – Arkadiusz Brykalski
Teresa – Ewa Kaim
Wiernicki – Marcin Kalisz
Premiera: 26 kwietnia 2009 roku, Scena Kameralna
Czas trwania: 1 godz. 40 min. /bez przerwy/
Najbliższe spektakle odbędą się 8 i 9 lutego 2012 roku
7 lutego 2012 roku
Narodowy Stary Teatr w Krakowie
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Kraków