22 lutego 2012 roku o godzinie 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się otwarcie wystawy Leon Barszczewski – fotograf XIX-wiecznej Samarkandy.
Zafascynowany możliwościami fotografii, Barszczewski nie rozstawał się w trakcie wypraw z aparatem fotograficznym, używając go jako narzędzia do dokumentacji, jak i zapisu dostrzeżonych rzeczy. Jego starania znalazły uznanie wśród specjalistów i zostały nagrodzone na wystawach fotograficznych złotymi medalami – w 1895 roku w Paryżu za fotografie lodowców azjatyckich oraz w 1901 roku w Warszawie za widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji.
Mieszkał w Samarkandzie i przebywał w Azji Środkowej przez 20 lat, prowadząc prace z zakresu kartografii, opisując niejednokrotnie tereny, które były przysłowiowymi, białymi plamami, prowadził badania z zakresu etnografii, zoologii, botaniki i archeologii. Na wystawie w Łodzi ekspozycja zdjęć Leona Barszczewskiego uzupełniona została o tkaniny z Azji Centralnej z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Leon Barszczewski (1849-1910) był wybitnym podróżnikiem, fotografem i badaczem krajów wschodu. W latach 1876-1897 odbywał liczne wyprawy do Turkiestanu, Chanatów Buchary, Badachszanu i Darwazu oraz do granic Afganistanu, podczas których opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem, a także obserwował stosunki społeczne i polityczne.
Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Zorganizował i był uczestnikiem co najmniej 20 wypraw. W niektórych miejscach pojawił się jako pierwszy Europejczyk. Zbierane w trakcie wypraw okazy przyrodnicze, archeologiczne i etnograficzne złożyły się na utworzone przez niego Muzeum w Samarkandzie.
Wernisaż: 22 lutego, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 1 kwietnia
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282
Łódź