17 lutego 2012 roku o godzinie 19.15 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym wystawiana będzie Balladyna Juliusza Słowackiego w reżyserii Krystyny Meissner. Kolejne spektakle odbędą się 18 i 19 lutego.
…ma się wrażenie, że tekst dramatu sam się gra, że używa tylko ciał aktorów do artykulacji. Artyści zwani Gminem na czas spektaklu zamieszkują wiersze wieszcza niczym solidne, wiejskie domostwo. We Wrocławiu powstało frapujące przedstawienie.
Mirosław Kocur, Teatr
Historię zwykłej dziewczyny, która nie cofnie się przed niczym na drodze do upragnionego celu, opowiada na scenie grupa tzw. zwykłych Polaków. Ten formalny zabieg teatru w teatrze posłużył reżyserowi nie tylko do pokazania, że w każdym z nas drzemie niebezpieczne pragnienie władzy. Wprowadził także komiczny dystans i sporo humoru na najlepszym literackim i teatralnym poziomie.
Muzyka na żywo w jazzowych aranżacjach Piotra Dziubka, plejada aktorów Teatru Współczesnego, uwspółcześniona scenografia Mirka Kaczmarka i przenikliwa interpretacja Krystyny Meissner to gwarancja świetnego spektaklu – przestrogi przed tym, do czego mogą doprowadzić nieposkromione ambicje i chora namiętność. Wrocławską Balladynę można również traktować jako miarę naszych obywatelskich postaw: zarówno tych, do których dążymy, jak i tych na które nas naprawdę stać.
Krystyna Meissner podejmując się realizacji Balladyny odczytała dramat Słowackiego jako odkrytą księgę polskich narodowych wad. Romantyczny tekst przyłożony do współczesności stał się dla niej impulsem do stworzenia diagnozy polskiej rzeczywistości politycznej. Niemal w równym stopniu tej dzisiejszej, jak i dawnej, ciągłej, jakby istniejącej tu zawsze, ponadczasowo. Za pomocą ironicznej parodii i zespołowych pieśni (a może niekiedy przyśpiewek) rodem z tkwiących nam jeszcze w pamięci, świetlicowych akademii pokazano w tym przedstawieniu to, co w polskości pozostaje głęboko niezmienne i wciąż odbija się echem, obciążając jednocześnie (choćby podświadomie) naszą tożsamość.
Aleksandra Konopko, Nowa Siła Krytyczna
Juliusz Słowacki
Balladyna
Opracowanie tekstu i reżyseria: Krystyna Meissner
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Obsada główna:
Zdzisław Kuźniar – Pustelnik, Popiel III wygnany, Piotr Łukaszczyk (gościnnie) – Kirkor, pan zamku, Marlena Milwiw – Matka, wdowa, jej córki: Anna Kieca – Balladyna, Anna Błaut / Aleksandra Dytko – Alina, Jerzy Senator – Filon, pasterz, Tomasz Orpiński – Grabiec, syn zakrystiana, Krzysztof Zych – Fon Kostryn, naczelnik straży w zamku Kirkora, Ewelina Paszke-Lowitzsch – Goplana, nimfa, królowa Gopła, Szymon Czacki (gościnnie) / Mieszko Barglik (gościnnie) – Chochlik, Katarzyna Bednarz – Skierka
17, 18, 19 lutego, godz. 19.15
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
ul. Rzeźnicza 12
Wrocław