28 lutego 2012 r.o godz. 21.00 w klubie Harris Piano Jazz Bar w Krakowie odbędzie się koncert poświęcony twórczości jednego z najciekawszych trębaczy w historii jazzu – Cheta Bakera. Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując przegląd twórczości reprezentanta cool jazzu, który w swojej karierze współpracował m.in. ze Stanem Getzem, Charliem Parkerem i Dexterem Gordonem.
Zespół wystąpi w składzie:
Robert Murakowski – trąbka
Paweł Kaczmarczyk – piano
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Chet Baker ur. 1929-12-23, Yale, Oklahoma (USA) / Zm. 1988-05-13, Amsterdam (Holandia)
Był jednym z najbardziej lirycznych trębaczy jazzowych. Brzmienie Bakera ucieleśniało idee tzw. szkoły cool muzyków z Zachodniego Wybrzeża, którzy zdominowali amerykańską scenę jazzową Ameryki w latach 50. Baker uczył się muzyki podczas pobytu w wojsku i wkrótce po odejściu do cywila, w 1951 r., znalazł miejsce w zespole Charliego Parkera. Międzynarodową sławę przyniosła mu współpraca z Gerrym Mulliganem w jego słynnym kwartecie bez fortepianu.
W 1953 r. po kolejnym krótkim okresie współpracy z Parkerem założył własny zespół, z którym odnosił znaczące sukcesy. Baker utrzymywał zespół przez trzy lata, ale rola lidera mu nie odpowiadała, a poza tym nie potrafił znieść presji i pokus sławy. Popadł w uzależnienie od narkotyków, z którym walczył przez resztę życia. Siłą rzeczy często cierpiała na tym także jego muzyka.
W latach 80. Baker, któremu jakoś udało się zapanować nad uzależnieniem, stał się częstym gościem międzynarodowych estrad jazzowych; próbował też sił w muzyce pop, czego przykładem płyta Ship Building Elvisa Costello. Prawdopodobnie najlepsze dokonania trębacza z tamtych lat można znaleźć na serii płyt duńskiej wytwórni Steeplechase, którą nagrał w triu z Dougiem Raneyem i Nielsem-Henningiem Orstedem Pedersenem.
W okresie największych osiągnięć Bakera jego srebrzyście brzmiące, delikatne frazy, choć nieco ograniczone pod względem amplitudy emocjonalnej i doboru dźwięków, nadały wielu słynnym nagraniom wyraźne piętno. Jednakże brak pewności siebie rzadko pozwalał mu na pokazanie w pełni swej indywidualności, czy wyłamanie się ze stylistycznego kanonu wprowadzonego przez Milesa Davisa. Film Lets Get Lost (1989 r.) ukazuje ostatnie lata niełatwego życia tego wyśmienitego artysty, który zginął wypadając – lub wyskakując – z okna amsterdamskiego hotelu.
Robert Murakowski
Trębacz jazzowy. W 1998 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika). Wśród nagród: I miejsce w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet, II miejsce na Festwalu Jazz nad Odrą 1998. Współpracuje z muzykami takimi jak: Bogdan Hołownia, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Zbigniew Wegehaupt, Andrzej Dąbrowski, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski, Stanisław Fijałkowski, Wojciech Karolak. Współtworzy też zespół Afrokolektyw.
Paweł Kaczmarczyk
Jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Jeszcze jako licealista zaczął wraz ze swym zespołem brać udział w festiwalach jazzowych, zdobywając pierwsze wyróżnienia i nagrody.
W roku 2000 rozpoczął nieformalną edukację pod egidą legendarnego jazzmana Janusza Muniaka, w którego zespole gra gościnnie po dziś dzień. Wielokrotnie wybierany Nową Nadzieją Polskiego Jazzu przez czytelników Jazz Forum. Zarówno jego pierwsza płyta LIVE (Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski Trio), jak i kolejna Audiofeeling zebrały deszcz pozytywnych recenzji, ale dopiero album Complexity in Simplicity wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery.
Paweł Kaczmarczyk został tym samym trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim – ECM) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Płyta została Albumem Roku według czytelników Jazz Forum, a Paweł Kaczmarczyk Pianistą Roku. Obecnie artysta intensywnie koncertuje ze swoim zespołem Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, a także udziela się gościnnie w innych zespołach i projektach.
Maciej Adamczak
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors ( Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona.
Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.
Dawid Fortuna
Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina, gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje perkusje na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami.
Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, zespołu New Bone oraz kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS trio. Miał okazje współpracować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.
Directions In Music to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.
Zrealizowane projekty:
Directions In Music: Freddie Hubbard (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
Directions In Music: Hank Mobley (Tomasz Grzegorski)
Directions In Music: Garbarek / Jarrett (Grzech Piotrowski)
Directions In Music: Ray Charles (Jorgos Skolias)
Directions In Music: Dexter Gordon (Piotr Baron)
Directions In Music Michael Brecker (Szymon Kamykowski)
Directions In Music: Elvin Jones (Kazimierz Jonkisz)
Directions In Music: Woody Shaw (Piotr Schmidt)
Directions In Music: Eric Dolphy (Maciej Obara)
Directions In Music: Zbigniew Seifert (Mateusz Smoczyński)
Directions In Music: Stan Getz (Janusz Muniak)
28 lutego, godz. 21.00
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków