Od 24 lutego w Młodym Forum Sztuki Galerii Białej w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Julity Malinowskiej Malarstwo.
Julita Malinowska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2005 roku. Od tamtej pory bardzo intensywnie zajmuje się malarstwem. Miała już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych. W ostatnim czasie realizuje również murale w przestrzeni publicznej.
Na wystawę w Młodym Forum Sztuki Galerii Białej autorka przygotowała obrazy z kilku ostatnich lat. Wszystkie one dotyczą jednego tematu związanego z jakąś egzotyczną nadmorską plażą, na której kłębią się tłumy nagich ludzi.
(…) Pojawiają się również wątki miłosne, erotyczne oraz wynikające z bliskiego obcowania, przebywających na jednej plaży osób w różnym wieku – od niemowlaków po osoby starsze. Coś co jest czytelną warstwą w obrazach Julity jako świadoma ich konstrukcja, to niewątpliwie zapis nieskrępowanego, lekkiego ruchu postaci, który stanowi coś w rodzaju alegorii życia, znak nieskończoności zapisany w pięknie każdego ciała; w jego witalności, słońcu, plaży i wodzie.
Ta zwiewność i żywotność postaci dodatkowo podkreślona jest wyczyszczonym, pustym tłem. (…)
Jan Gryka
Sama artystka w wywiadzie dla Kariny Dziewczyńskiej z Galerii El w Elblągu O malowaniu i kobiecości tak opowiada o swoich obrazach:
Powstają niezależnie od wystaw, z innej motywacji. Tak naprawdę obrazy tworzę dla ludzi i dla mnie samej. Najważniejsze w każdym obrazie są postacie i relacje, jakie zachodzą między nimi. Tło jest wyczyszczone i ma właśnie taką symboliczną rolę, jest kluczowe dla uzyskania klimatu moich obrazów. Ważne jest również to, że wszystko dzieje się wobec przestrzeni morza i lądu – granicy. Konkretne, realne, są postacie, ale sytuacje na obrazie są całkowicie wymyślone i stworzone przeze mnie na potrzeby danego obrazu. Próbuję te sytuacje uogólnić, poszukać w nich uniwersalnej prawdy i dlatego kompozycja i umiejscowienie postaci, są tak ważne.
Od siedmiu lat drążę temat ludzi wobec pejzażu morza, chociaż trudno to nazwać pejzażem… Na płótnie badam relacje postaci wobec przestrzeni i sprawdzam różne możliwości. Jak to wygląda? Stwarzam tak naprawdę teatralne sytuacje. To nie są kadry zaobserwowane w rzeczywistości, to nie mogło się tak wydarzyć. Będąc na plażach kręcę materiał wideo i potem przychodzę do pracowni i przewijam ten materiał – i dostrzegam coś: O, to jest ciekawe!, bo kamera rejestruje dużo, dużo więcej, niż człowiek jest w stanie uchwycić (…).
Wernisaż: 24 lutego 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 marca 2012 roku
Młode Forum Sztuki Galerii Białej, Centrum Kultury
ul. Narutowicza 32
Lublin