Od 17 lutego 2012 roku w Bydgoszczy trwają uroczystości związane z otwarciem pierwszego w Polsce Miejskiego Centrum Kultury. Hasłem przewodnim trzydniowego świętowania będzie Tu Bydgoszcz.
Miejskie centrum kulturalne zostało stworzone stworzone wg nowoczesnych zasad kształtowania takich instytucji. Cały program podporządkowany został idei naczelnej MCK – prezentacji bydgoskiej siły kulturalnej, dlatego hasłem przewodnim będzie Tu Bydgoszcz!.
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ma szansę wytyczać nowe ścieżki w, po macoszemu dotychczas traktowanym, sektorze emdeków i emceków, uznawanych za coś mniej ważnego od teatrów, muzeów i oper. MCK ukształtowało bowiem swoją strukturę w wyniku konsultacji ze specjalistami do spraw partycypacji społecznej oraz w oparciu o postulaty Bydgoskiego Kongresu Kultury.
Zazwyczaj nowo otwierane centra, ośrodki i domy kultury w Polsce jedynie zmieniają budynki lub remontują stare. Bydgoski MCK wyremontował także, kierujące nim podstawy teoretyczne i metodologiczne. Otwierający się w piątek na bydgoszczan MCK ma po prostu pomysł na siebie, oparty o nowe trendy w kształtowaniu kultury.
Na czym to będzie polegało? Starą ideę pracowników od wszystkiego zastąpi w MCK struktura sprofilowanych pracowni tematycznych: Teatru, Filmu i Kina, Literatury i Lingwistyki, Tożsamości i Tendencji oraz Promocji i Informacji. Programowo nad całością czuwa pracownia nazwana Laboratorium Żywej Kultury, a organizacyjnie – Impresariat. Rusza też regularna działalność kinowa (Kino Orzeł) i teatralno – koncertowa oraz nowa galeria Na Batorego oddana bydgoskim plastykom. Osobny atut to zespół pałacowy w Ostromecku. Zapewnianie promocji bydgoskim twórcom prezentowanym w MCK to jedna z misji nowej instytucji.
Teatralna odsłona otwarcia pozwoli zaprezentować się grupom, które rozpoczną stałą współpracę z MCK. W piątek przed południem dzieci mogły obejrzeć spektakl Teatru Dar Skarb. Sobotnie przedpołudnie to z kolei klasyka teatru dziecięcego: Koziołek Matołek” Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu bydgoskiej sceny dziecięcej Teatr Buratino. Niedzielny Andaluzyjski Sen to z kolei spektakl z pogranicza teatru tańca w wykonaniu tancerek ze Szkoły Fundacji Duende Flamenco, z gościnnym udziałem muzyków z zespołu Danza del Fuego.
Bydgoskie środowisko filmowe będzie silnie reprezentowane podczas otwarcia MCK-u. Budynek MCK przez kilkadziesiąt lat był kinem. Dlatego po przebudowie kino, pod historyczną nazwą Orzeł, wróci w te progi. Filmową wizytówką MCK jest Bydgoska Kronika Filmowa. W niedzielę o godz. 20.00 specjalny pokaz filmów: Hakawati Marcina Sautera oraz Daleko od miasta Macieja Cuske.
Pracownia Muzyki będzie jednym z najważniejszych elementów nowego MCK i już dziś wiadomo, że oprze się przed wszystkim o siły niezwykle bogatego środowiska muzycznego w mieście. Dlatego też podczas otwarcia usłyszymy różne muzyczne wcielenia MCK. W sobotę o godz. 18.00 projekcję nakręconego w 1924 roku filmu Upiór w operze w reż. Ruperta Juliana zilustruje muzyka na żywo w wykonaniu bydgoskiego zespołu 3moonboys. Po projekcji pierwszą własną produkcję zaprezentuje Pracowni Muzyki. Po Warkoczach na scenie pojawi się grupa reggae’owa Dubska.
Zupełnie inny klimat muzyczny zabrzmi w niedzielę o 13.00, kiedy to odbędzie się koncert chóru Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego i Michaliny Spychalskiej.
W programie otwarcia MCK nie zabraknie wydarzeń z innych dyscyplin.
Otwarcie: 17 lutego 2012 roku
Wydarzenia związane z otwarciem potrwają do: 19 lutego 2012 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul. Marcinkowskiego 2 m. 4
Bydgoszcz