24 lutego 2012 r. na ekrany kin w Polsce wejdzie, nominowany do Złotych Globów i uznany w wielu rankingach za najlepszy film roku, Wstyd Steve’a McQueena.
Mężczyzna. Kobieta. Nowy Jork. On jest świetnie ustawionym singlem, całkowicie uzależnionym od seksu. Ona czuje się zagubiona w wielkim mieście, jest spragniona bliskości i uczuć. Czy potrafią sobie pomóc? Występujący w głównej roli Michael Fassbender stworzył jedną z najodważniejszych kreacji we współczesnym kinie. Partneruje mu brytyjska wschodząca gwiazda Carey Mulligan, znana z ról w Drive i Była sobie dziewczyna.
Wstyd jest pulsującą emocjami, przeznaczoną wyłącznie dla dorosłej publiczności opowieścią o współczesnych związkach.
Nagrody:
MFF Wenecja 2011 – nagroda Volpi Cup dla najlepszego aktora
MFF Wenecja 2011 – ‘CinemAvvenire’ Award
MFF Wenecja 2011 – nagroda FIPRESCI
BIFTA Award – Michael Fassbender
Wstyd kręcono w Nowym Jorku, w lutym i marcu 2011 roku. Było to już kolejne spotkanie reżysera Steve’a McQueena (Głód) i aktora Michaela Fassbendera (Bękarty Wojny, X-Men: Pierwsza Klasa). Fassbender wciela się w rolę Brandona, trzydziestolatka z Nowego Jorku, który ucieka od swojego bezpiecznego, ułożonego życia w przypadkowe przygody miłosne. Pewnego dnia w jego zrutynizowany świat wkracza siostra Sissy, obiecująca piosenkarka, w którą wciela się nominowana do Oscara Carey Mulligan (Była sobie dziewczyna, Drive).
Podobnie jak w debiutanckim Głodzie (2008), w nowym filmie reżyser skupia się na złożonej relacji człowieka do własnej cielesności. Poszerza jednak pole zainteresowania próbując na przykładzie historii Brandona, pokazać zmieniający się charakter kontaktów międzyludzkich.Po wielkim sukcesie Głodu, który zapewnił McQueenowi Złotą Kamerę za debiut reżyserski w Cannes, McQueen i Fassbender byli zdecydowani na dalszą współpracę.
Możliwość pracy z McQueenem sprawiła, że Carey Mulligan od początku widziała się w roli siostry głównego bohatera. Uchwycenie i przekonujące pokazanie nieprzewidywalnej i wrażliwej natury Sissy była dla Mulligan trudnym aktorskim wyzwaniem.
Steve McQuenn
Brytyjski artysta działający na wielu polach sztuki takich jak film, rzeźba czy fotografia. Formalną edukację artystyczną odebrał w Chelsea School of Art oraz na Goldsmith College w Londynie. Jego pierwsze krótkie metraże były niemal wyłącznie nieme i czarno-białe, artysta przyznawał się do inspiracji francuską Nową Falą oraz filmowymi eksperymentami Andy’ego Warhola.
W filmie Bear (1993) pokazuje spotkanie dwóch nagich ludzi (jednym z nich jest sam reżyser), których relacja balansuje pomiędzy zalotami a wrogością. W Deadpan (1997) reżyser sięgnął po klasyczną scenę z filmu z Busterem Keatonem Marynarz słodkich wód. Na bohatera (znowu McQueen) raz za razem zawala się ściana budynku, jednak nic mu się nie dzieje, gdyż stoi nieruchomo w miejscu pustego okna.
Po dźwięk sięgnął w nakręconej w 1998 roku krótkometrażówce Drumroll (1998), dla potrzeb którego McQueen przytwierdził kamerę do beczki a potem toczył ją ulicami Manhattanu. W 1999 otrzymał prestiżową nagrodę Turnera przyznawaną najbardziej intrygującym artystom wizualnym. W 2006 roku pojechał do ogarniętego wojną Iraku co zaowocowało pracą Queen and Country, w której przedstawił twarze poległych brytyjskich żołnierzy w serii pocztowych znaczków.
W 2008 roku McQueen zdecydował się na pełnometrażowy debiut. Film Głód przedstawia ostatnie miesiące życia słynnego wojownika IRA Bobby’ego Sandsa, który w 1981 roku podjął strajk głodowy w proteście przeciwko traktowaniu więźniów w zakładzie karnym w Belfaście. Protest skończył się śmiercią głodową Sandsa. Film przyniósł McQueenowi m.in. nagrodę Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, British Independent Film Awards (BIFA), oraz BAFTA.
Od Głodu rozpoczęła się też współpraca reżysera z aktorem Michaelem Fassbenderem, której kolejny owocem jest powstały w roku 2011 Wstyd. Opowieść o uzależnionym od seksu nowojorczyku przyniosła twórcom kolejny deszcz nagród i sławę jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów roku (w USA dostał klasyfikację NC 17, czyli ze wskazaniem na dorosłych widzów). Wstyd wyróżniono m.in. nagrodą dla reżysera, aktora oraz FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, BIFA dla najlepszego aktora oraz wyróżnienie za rolę Sissy dla Carey Mulligan na Hollywood Film Festival.
McQueen i Fassbender przymierzają się już do kolejnego projektu, którym będzie film Twelve Years a Slave poruszający problem niewolnictwa.
Wstyd (Shame, Wielka Brytania 2011)
Reżyseria: Steve McQueen (Głód)
Scenariusz: Steve McQueen i Abi Morgan (Żelazna Dama)
Muzyka: Harry Escott
Zdjęcia: Sean Bobbitt (Głód)
Obsada:
Michael Fassbender – Brandon
Carey Mulligan – Sissy
James Badge Dale – David