7 marca 2012 roku w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu wystąpi Polski Teatr Tańca z Poznania ze spektaklem Desert w choreografii Pauliny Wycichowskiej.
Spektakl inspirowany jest Małym Księciem Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Przedstawienie Desert w choreografii Pauliny Wycichowskiej jest próbą spojrzenia na tę poetycką opowieść z perspektywy osoby dorosłej. Wyobrażenie książkowych postaci i ich wzajemnych relacji staje się bardziej złożone i niejednoznaczne. Poszczególne wątki spotkań łączy metaforyczne miejsce przestrzeni i umysłu – Pustynia, która stawia bohaterów i widza przed konfrontacją z samotnością.
Opowieść o dojrzewaniu
Desert Pauliny Wycichowskiej zaludniają bohaterowie dobrze znani z Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupey’ego. Tylko on jest inny, bo choreografka rozszczepiła postać na dwie. Mały Książę I jest niedojrzały, naiwny, samotny Mały Książę II dojrzały, mądry i też samotny.
Świat, który próbuje poznać Mały Książę I, jest współczesny, dobrze nam znany: bankier przypomina raczej maklera giełdowego, a Król nie monarchę tylko Michaela Jacksona, króla popu, Próżni zaś jakby właśnie opuścili studio telewizyjne, w którym przed chwilą zakończyli występ, w nadziei, że publiczność na nich zagłosuje…
W interpretacji Wycichowskiej, dzieło Saint-Exupery’ego jawi się nie tyle jako baśń, ale jako opowieść o dojrzewaniu.
Mały Książę I (świetny Tomasz Pomersbach) [na zdjęciu] niby chce poznać, posmakować życia, dotknąć i zrozumieć świat, ale tak naprawdę się boi, jest wycofany, pełen kompleksów. Brakuje mu empatii, wieje od niego chłodem. Jest też trochę egoistą.
Zmienia się, kiedy pojawia się Żmija (rewelacyjna Karina Adamczak-Kasprzak). W jej towarzystwie zapomina o swoim osamotnieniu, ma do niej zaufanie, a może czuje respekt? W relacjach z innymi napotkanymi wcale nie jest taki ciekawy, miły i serdeczny…, wcale aż tak bardzo nie zachwyca się światem, którego nie zna.
Wycichowska niezwykle interesująco czyta kultową dla wielu książkę. Poświęcając wiele uwagi głównemu bohaterowi, nie zapomina o pozostałych, szukając odpowiedniego dla nich rodzaju ruchu, czy charakterystycznego gestu, które pozwolą lepiej poznać relacje między nimi.
Stefan Drajewski, Polska Głos Wielkopolski online, 28.11.2011
7 marca – godz. 19.00
Śląski Teatr Tańca
ul. Żeromskiego 27
Bytom