W kwietniu 2012 r. nakładem wydawnictwa Biuro Literackie ukaże się powieść Hotel de Dream Edmunda White’a. Jest to druga, obok Zucha, powieść autora, którą Biuro Literackie proponuje polskim czytelnikom. Autor, którego twórczość odcisnęła swoje piętno na kulturze XX wieku, będzie gościem festiwalu Port Literacki w kwietniu tego roku.
Opisy nowojorskich złodziei, włóczęgów i dziwek są tak realistyczne, że potrafią wywołać mdłości – napisał o Hotelu de Dream recenzent The New York Times.
Fabuła powieści rozgrywa się w dziewiętnastym wieku i przesycona jest naturalistycznym obrazowaniem, które mimowolnie przywołuje w pamięci najlepsze dzieła Oscara Wilde’a. Nie brak tam również tak charakterystycznego dla White’a zaangażowania politycznego.
Niemal cała proza, którą lubię czytać, i cała proza, którą sam piszę, jest w pewnym sensie polityczna. Dynamika napięć pomiędzy różnymi grupami społecznymi walczącymi o władzę, walka o wysoką pozycję w obrębie jednej grupy, dominacja w związku dwojga ludzi, nawet wszechwładna świadomość zniewolenia – pod takimi postaciami polityka była trwałym tematem mojego pisarstwa – twierdzi White.
Autorami przekładu Hotelu de Dream są Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, a oprawę graficzną książki zapewni brytyjski fotograf Anthony Gayton, którego praca ozdobiła także okładkę dopiero co wydanego Zucha. Edmund White jest prekursorem i symbolem literatury gejowskiej. Jego książki, zawierające werystyczne sceny seksu, często prowokowały, ale jednocześnie zwracały uwagę czytelników i krytyki na pomijane do tej pory w literaturze i sztuce wątki dotyczące mniejszości seksualnych.
Jest również aktywnym działaczem społecznym. Silnie angażuje się w walkę z AIDS oraz o prawa mniejszości seksualnych, współtworząc nieformalne stowarzyszenie pisarzy gejowskich Fioletowe Pióro. Od 1997 roku pozostaje członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, która piętnaście lat wcześniej nagrodziła go za Zucha.
Autor będzie gościem specjalnym 17. Portu Literackiego, rozpoczynającego się we Wrocławiu 20 kwietnia. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się premiery aż jedenastu książek wybitnych amerykańskich poetów i prozaików w tym Laurie Anderson, która także zawinie w tym roku do Portu.
17. Festiwal Literacki Port Wrocław
20 – 22 kwietnia
Wrocław