13 maja 2012 roku o godz. 20.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wystąpi Mor Karbasi.
Ethno Jazz Festival i Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha organizują pierwszy we Wrocławiu koncert wschodzącej gwiazdy z Izraela.
Mor Karbasi (ur. 1985) pojawiła się nagle na londyńskiej scenie muzycznej wraz z wydaniem swojego pierwszego albumu The Beauty and The Sea. Zostało to od razu zauważone przez wpływowy magazym fRoots, a następnie przez The Guardian i kolejne ważne gazety i magazyny. Robin Denselow z The Guardian napisał: Ten album sprawił, że nazwisko Mor Karbasi jest wymieniane obok takich gwiazd jak Mariza i Yasmin Levy.
Mor Karbasi śpiewa w języku Ladino, po hiszpańsku, herbrajsku i czasem po angielsku. Została obdarzona pięknym głosem i bardzo dobrze ten głos wykorzystuje. Ian Anderson z fRoots opisuje to tak:
Potrafi bez najmniejszego wysiłku przejść od zapierającego dech delikatnego głosu do mocnego, gardłowego stylu… Tym samym zabiera słuchacza w emocjonującą podróż poruszającą wszystkie zmysły.
Dzięki Mor muzyka sefardyjska zdobywa nowych fanów – w swoim szerokim repertuarze wykonuje tradycyjne pieśni, które pochodzą lub są zainspirowane kulturą żydowską XV wiecznej Hiszpanii, jak również porywające kompozycje własne, które czerpią z Ladino.
Nie chcemy, żeby muzyka sefardyjska stała się reliktem przeszłości – mówi Mor. Nie chcemy jej przywracać do życia, bo tak naprawdę ona nigdy nie umarła. Chcemy by była dostępna dla szerszej grupy odbiorców.
Jej własne kompozycje są zdecydowanie ukształtowane przez jej sefardyjskie pochodzenie – pochodzi od marokańskich i perskich Żydów. Była i jest wielką fanką flamenco, co też nadaje charakterystyczny posmak jej piosenkom. Jej mama grała w domu marokańskie piyyutim (liturgiczne poematy) i śpiewała żydowskie ballady z Andaluzji, co też miało ogromny wpływ na gusta i twórczość muzyczną córki.
Posiada głos natchniony bliskowschodnią muzyką i drżącą intensywnością iberyjskiego flamenco i fado.
Joj Pareles, NY TimesCzekasz 500 lat na śpiewaka Ladino, który połączy sefardyjskie pieśni z nutką flamenco, aż tu nagle pojawia się dwóch artystów na raz. Piosenki takie jak Shechahoret mają charakterystyczne dla Ladino wnoszenie się i opadanie oktaw; nowoczesne piosenki wykonywane przez Karbasi i Joego Taylora są zdecydowanie ich potomkami.
David Honigmann, Financial Times
13 maja, godz. 20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7
Wrocław
Ethno Jazz Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha